Maksimum Geminidów 2013

Maksimum Geminidów 2013W sobotę, 14 grudnia, wystąpi maksimum aktywności ciekawego i aktywnego roju meteorów. Będzie można zobaczyć na niebie kolejne w tym roku "spadające gwiazdy". Tym razem będą to Geminidy - jeden z najaktywniejszych a zarazem najmniej popularnych rojów meteorów.

Można je obserwować każdego roku mniej więcej o tej samej porze, czyli od 4 do 17 grudnia. Ciałem macierzystym Geminidów jest najprawdopodobniej planetoida Phaeton. Radiant meteorów znajduje się nad południowym horyzontem w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

W tym roku maksimum aktywności roju przewidywane jest w nocy z 13 na 14 grudnia około godziny 6.45 naszego czasu. W Polsce to już prawie ranek, ale do wschodu Słońca wciąż pozostaje prawie godzina. Co więcej, Księżyc zachodzi około godziny 4.30. To oznacza, że w godzinach od 4 do 6.30 panują bardzo dobre warunki do obserwacji. Ponieważ radiant roju będzie się wtedy znajdował około 40 stopni nad horyzontem, zagwarantuje to wysokie liczby godzinne. W dobrych warunkach, z dala od świateł miejskich, doświadczony obserwator będzie w stanie dojrzeć prawie sto meteorów na godzinę

Trzeba mieć nadzieję że pogoda dopisze i tej nocy będziemy mieli bezchmurne niebo.

Odsłony: 14712