Kończy się czas sprzyjający obserwacji Jowisza

Kończy się czas sprzyjający obserwacji JowiszaMaj to ostatni miesiąc w tym roku, kiedy możemy podziwiać Jowisza w pierwszej połowie nocy. Na początku stycznia tego roku planeta Jowisz znalazła się w opozycji. W następnych miesiącach przeszła na wieczorne niebo i przez prawie cała zimę i początek wiosny mieliśmy bardzo dobre warunki do jej obserwacji.

Teraz one zaczynają się kończyć i maj jest ostatnim miesiącem w tym roku, który pozwala na komfortowe, wieczorne obserwacje Jowisza.

Największa planeta Układu Słonecznego świeci obecnie z jasnością -1.8 magnitudo, a więc jest trochę jaśniejsza od Syriusza - najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Jowisza znajdziemy w konstelacji Bliźniąt. Godzinę po zachodzie Słońca, odnajdziemy go 30 stopni nad zachodnim horyzontem. Warunki do jego obserwacji wciąż się jednak pogarszają. Pod koniec miesiąca ta wysokość zmniejszy się już do tylko kilkunastu stopni.

W czerwcu warunki do obserwacji Jowisza będą już bardzo słabe, a w lipcu planeta zniknie w blasku Słońca. Do złączenia na sferze niebieskiej Jowisza z naszą dzienną gwiazdą dojdzie dokładnie 24 lipca o godzinie 22.44 naszego czasu, po czym planeta przejdzie na poranne niebo. Trudno jednak liczyć na jej dojrzenie w sierpniu, bo odległość Jowisza od Słońca będzie wtedy zbyt mała. Dopiero we wrześniu warunki poprawią się na tyle, że obserwacje staną się znów w miarę komfortowe.

Warto więc wykorzystać pierwszą połowę maja, aby skierować swoje lunety i teleskopy na Jowisza. Już przy powiększeniu kilkudziesięciu razy dojrzymy piękną tarczę planety z dwoma pasami równikowymi. Co więcej, będziemy mogli podziwiać zmieniające się konfiguracje galileuszowych księżyców tej planety.


Źródło : PAP - Nauka w Polsce

 

Odsłony: 14421