Najwyższe szczyty Układu Słonecznego

Najwyższe szczyty Układu SłonecznegoPrzy nich chowają się Himalaje. Wierzchołki korony Układu Słonecznego osiągają nawet 22 km wysokości! Wśród nich - Olymypus Mons, czyli marsjański Olimp. Choć najwyższym punktem na Ziemi pozostaje Mount Everest (8848 m n.p.m.), to miano najwyższej góry przypada aktywnemu wulkanowi Mauna Kea na Hawajach.

Od podnóża do szczytu ma 10100 m, jedynie 4207 m znajduje się nad powierzchnią oceanu. Oba wypadają jednak blado w porównaniu z wzniesieniami pozaziemskimi.Choćby na Marsie.

Kiedy w 1971 roku sonda Mariner 9 sfotografowała po raz pierwszy powierzchnię tej planety, naukowcy ujrzeli czerwoną pustynię usianą kraterami i kanionami o rozmiarach, o których nie śniło się ziemskim geografom. Wśród nich Olympus Mons, wulkan o wysokości 21,9 km i powierzchni tylko niewiele mniejszej od Polski. Położony w paśmie górskim Thasis niedaleko marsjańskiego równika Olimp, jest jednym z kilkunastu potężnych wulkanów tarczowych. Powstały za sprawą powolnego, ciągłego wycieku lawy, w ten sam sposób, co Mauna Kea.

Skorupa Marsa jest jednak nieruchoma – to, co na Ziemi za sprawą przesuwania się płyt tektonicznych stało się archipelagiem Hawajów, na tej planecie wypiętrzyło jeden tylko szczyt o bardzo małym nachyleniu zboczy wynoszącym tylko 5 stopni. Formował się miliardy lat, jednak niektóre regiony góry mogą mieć ich raptem milion. Olimp uważany jest więc w kategoriach kosmicznych za młodą górę. Niektórzy badacze twierdzą, że może być aktywny, a jego wierzchołek wciąż rośnie.

Od 2012 roku wiemy jednak, że to nie on jest w Układzie Słonecznym najwyższy. To miano należy się bowiem 22-kilometrowemu wzniesieniu w kraterze Rheasilvia na planetoidzie Westa z pasa planetoid krążących pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Najwyższe szczyty Układu Słonecznego:

1. Krater Rheasilvia, planetoida Westa – 22 km
2. Wulkan Olympus Mons, Mars – 21,9 km
3. Grzbiet równikowy, Japet (księżycu Saturna) – 20 km
4. Góra Boösaule Montes, Io (księżyc Jowisza) – 18,2 km
5. Wulkan Ascraeus Mons, Mars – 14,9 km
6. Pasmo Ionian Mons, Io – ok. 12,7 km
7. Wulkan Elysium Mons, Mars – 12,6 km
8. Arsia Mons, Mars – 11,7 km
9. Nienazwany szczyt, Oberon (księżyc Urana) – 11 km
10.  Góra Euboea Montes, Io – 10,5 km
11. Mauna Kea, Ziemia – 10,1 km

Źródło: National Geographic

Odsłony: 14689