Maksimum aktywności Leonidów 2014

Maksimum aktywności Leonidów 2014W nocy z poniedziałku na wtorek (17-18 listopada 2014 r.) będziemy mieli okazję obserwować maksimum aktywności corocznego roju meteorów o nazwie Leonidy. Rój ten związany jest z kometą 55P/Tempel-Tuttle.

Jej drobiny materii pozostawione w przestrzeni wpadają w ziemską atmosferę i wywołują zjawisko meteoru. Leonidy nazwę swą wzięły od miejsca, skąd na niebie „wylatują” na wszystkie strony nieboskłonu. Tzw. radiant roju znajduje się bowiem w konstelacji Lwa (łac. Leo). Rój ten co kilkanaście lat wybucha ogromną liczbą zjawisk. Ten rok jednak będzie raczej spokojny i zobaczymy być może około 20 meteorów w ciągu godziny w idealnych warunkach. W tym roku obserwacje będą szczególnie korzystne, gdyż nie będzie im przeszkadzał Księżyc. Faza Księżyca wypada w tym roku korzystnie gdyż nasz satelita oświetlony będzie w zaledwie 18%.
Obserwacje powinniśmy zacząć po godzinie 22, kiedy radiant wzniesie się ponad wschodni horyzont. Niedaleko radiantu świeci bardzo jasny Jowisz, co pomoże nam w określeniu jego lokalizacji. Wzrok kierujemy nieco poza radiantem i nie używamy żadnych przyrządów optycznych. Punkt obserwacyjny powinien znajdować się z dala od wszelkich sztucznych źródeł światła, aby nie zaświetlić nam nieba.

 
Źródło: meteoserwis24.pl

Odsłony: 13971