Ogromna asteroida 2014-YB35 przeleci bardzo blisko Ziemi

 Ogromna asteroida 2014-YB35 przeleci bardzo blisko ZiemiPotężna asteroida o kilometrowej średnicy znajdzie się 27 marca w odległości około 11 razy większej niż średni dystans z Ziemi do Księżyca. Obiekt oznaczony jako 2014-YB35 podróżuje z prędkością około 10 km/s. Jak twierdzą astronomowie tak duże zbliżenia mniejszych ciał niebieskich są dosyć często obserwowane, ale tak duże obiekty zdarzają się nie częściej niż raz na 5000 lat.

Eksperci nie ukrywają, że zderzenie Ziemi z jakąś asteroidą jest tylko kwestią czasu. Znane są liczne ślady takich kolizji w przeszłości więc z pewnością będą następne. Jeśli obiekt ten będzie odpowiednio duży może wpłynąć na warunki życiowe na naszej planecie, a nawet zmienić je.

Bill Napier, profesor astronomii na Uniwersytecie w Buckinghamshire, powiedział "Daily Mirror", że uderzenie asteroidy mogłoby drastycznie zmienić warunki życia na Ziemi. Doszłoby do ogromnej eksplozji, trzęsień ziemi i fal tsunami.

Gdyby doszło do kolizji 2014-YB35 z Ziemią byłoby to wydarzenie katastrofalne, które mogłoby nawet stanowić zagrożenie dla kontynuacji istnienia naszej cywilizacji. Zdarzenie z 2013 roku, gdy na Rosję spadł meteor czelabiński i wcześniejszy tajemniczy incydent tunguski w Tajdze, można wysnuć teorię, że takie zdarzenia są jak najbardziej prawdopodobne, a my jesteśmy na nie zupełnie nieprzygotowani.

Przelot dużej asteroidy 2014-YB35 odkrytej dopiero 27 grudnia ubiegłego roku, może stanowić dzwonek alarmowy. Mimo, że obiekt ma minąć Ziemię w odległości około 4,5 mln km, co może się wydawać dużym dystansem, trzeba mieć świadomość, że w kategoriach kosmicznych jest to dosłownie muśnięcie.
Pierwszy raz została zauważona przez Catalina Sky Survey pod koniec ubiegłego roku i od tej pory jej ruch jest stale monitorowany przez astronomów.

Źródło: tylkoastronomia.pl

Odsłony: 10722