Rosja wznowi turystyczne loty do ISS

Rosja wznowi turystyczne loty do ISSRosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos podzieliła się ze światem planami wznowienia swojego programu kosmicznych lotów turystycznych. Od 2018 roku wszyscy (mający sporo pieniędzy) chętni będą mogli wybrać się na wycieczkę do należącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem.

W latach 2001-2009 Roskosmos przeprowadził serię ośmiu komercyjnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale po zmianach wprowadzonych przez NASA (związanych z wyłączeniem wahadłowców kosmicznych oraz zwiększeniem załóg na ISS) był zmuszony wstrzymać te działania.

Od tego czasu amerykańska agencja wykorzystuje rosyjskie rakiety Sojuz do lotów załogowych na ISS, jednak w 2018 roku sytuacja może się zmienić. Wówczas kapsuły te mogłyby być wykorzystywane przez Roskosmos w turystyce kosmicznej.

Pierwsza próba odnowienia projektu odbędzie się już we wrześniu bieżącego roku. Wówczas statkiem Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci brytyjska wokalistka i aktorka Sarah Brightman. Jeśli „wycieczka” zakończy się powodzeniem i uda się Roskosmosowi dogadać z NASA – komercyjne loty kosmiczne powrócą na dobre w 2018 roku.

Chętni i ekstremalnie bogaci klienci agencji będą zamieszkiwali rosyjski segment stacji.

Różne źródła podają różne celny, ale kosmiczni turyści z lat 2001-2009 płacili za lot do ISS na pokładach kapsuł Sojuz od 20 do 40 mln dol.

Źródło: benchmark.pl

Odsłony: 11132