Zakrycie brzegowe Aldebarana przez Księżyc - 21.04.2015

Zakrycie brzegowe Aldebarana przez Księżyc - 21.04.201521 kwietnia 2015 roku dojdzie do pierwszego po 17 latach zakrycia brzegowego Aldebarana przez Księżyc widocznego z terenów Polski podczas kolejnej serii zakryć tej gwiazdy przypadającej na lata 2015-2018. Zjawisko będzie widoczne w północno-wschodniej Polsce.

W trakcie swojej drogi po niebie Księżyc często zakrywa jakieś gwiazdy, ale większość jest słaba i trudno dostrzegalna. Rzadko ma okazję zakryć jasną gwiazdę, a jeszcze rzadziej mamy okazję podziwiać zakrycie brzegowe.

W przypadku dzisiejszego zakrycia Aldebarana pas całkowitego zakrycia obejmie obszary położone na północ od Polski - kraje skandynawskie, Litwę, Łotwę, Estonię, część Białorusi i Rosji. Z kolei w Polsce teren pełnego zakrycia będzie w okolicach Suwałk.

Na granicy pełnego zakrycia biegnie obszar zakrycia brzegowego. Pas ten jest bardzo wąski, ma szerokość około 4 kilometrów. W Polsce prawdopodobnie najlepsze warunki do obserwacji będą z miejscowości Nowinka w powiecie augustowskim. Mieszkańcy tej wsi i okolic nie powinni dziwić się różnym grupom miłośników astronomii, którzy przyjadą obserwować zjawisko.

Na pozostałym obszarze Polski będzie można dostrzec bardzo bliską koniunkcję Księżyca i Aldebarana, co także jest ciekawym widokiem. Urokowi całemu zjawisko doda z pewnością także jasno świecąca Wenus, widoczna nieco dalej od Księżyca.

Aldebaran jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Byka. Ma wielkość gwiazdową 0,9 magnitudo i można go bez problemu dostrzec gołym okiem. Dystans Słońce-Aldebaran wynosi około 67 lat świetlnych. Aldebaran jest gwiazdą podwójną. Za jego jasność odpowiada czerwony olbrzym o promieniu 43 razy większym niż promień Słońca. Drugi składnik układu jest bardzo małą gwiazdą o promieniu zaledwie 0,04 promienia Słońca. Układ ma wizualnie jeszcze więcej składników, ale astronomowie sądzą, że nie są one fizycznie powiązane z czerwonym olbrzymem. Kilka lat temu pojawiła się hipoteza, że Aldebaran posiada masywną planetę, ale nie zostało to do tej pory potwierdzone.

 

Źródło: urania.edu.pl

Odsłony: 7287