Dziś najjaśniejsza noc w całym roku

Dziś najjaśniejsza noc w całym roku

Nadchodząca noc będzie najjaśniejszą w całym 2015 roku. Niepotrzebna będzie latarka, ponieważ pełnia Księżyca rozświetli największe mroki nocy. Będzie to również jedna z najkrótszych nocy w tym roku, bo potrwa zaledwie około 7 godzin.

Abyśmy mogli mówić o najjaśniejszej nocy w całym roku, musi był spełnionych kilka warunków jednocześnie. Po pierwsze musi być to jedna z najkrótszych nocy, wypadająca w okolicach pierwszego dnia astronomicznego lata, a więc około 21 czerwca. Po drugie podczas niej Księżyc musi się znajdować w pełni. Po trzecie noc musi być pogodna, a najlepiej bezchmurna, bo wówczas światło Księżyca rozjaśnia całe niebo.

Wszystkie te warunki zostaną spełnione nadchodzącej nocy ze środy na czwartek (1/2.07). Księżyc znajdzie się w pełni dokładnie o godzinie 4:20 nad ranem. Wcześniejszą pełnię, która miała miejsce 2 czerwca, od najkrótszej nocy w roku, dzieliło dwukrotnie więcej dni. Najbliższej nocy nie dość, że wypadnie ona zaledwie 10 dni po najkrótszej nocy to jeszcze prawie w całej Polsce będzie pogodna, przez co będzie też super jasna.

Z powodu jasności nieba nie będzie można dostrzec najsłabszych gwiazd, które bardzo dobrze widoczne są wyłącznie w zimowe noce. Nawet w najciemniejszych miejscach blask Księżyca najbliższej nocy będzie zastępował latarkę.

Poprzednio Księżyc w pełni w piątek trzynastego znajdował się 13 sierpnia 2011 roku. Kolejnym razem pełnia w pechowy piątek wypadnie dopiero 13 października 2019 roku. Czasem zdarzały się jeszcze bardziej przerażające sytuacje.

Dodajmy jeszcze, że zdecydowanie najjaśniejszą noc będziemy mieć w 2016 roku. Wówczas pełnia Księżyca wypada dokładnie w najkrótszą noc w roku. Tego typu zbieg okoliczności ma miejsce średnio raz na około 20 lat i poprzednio wystąpił 20 czerwca 1997 roku.

Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 14573