Pierwszy park ciemnego nieba na Tajwanie

W samym sercu wyspy Tajwan utworzono niewielki park ciemnego nieba. Położony w wysokich górach i oddalony od największych ośrodków miejskich odznacza się znakomitymi warunkami do prowadzenia obserwacji. 

Podróżując po Azji nie spotkamy zbyt wielu parków i rezerwatów ciemnego nieba. Z ponad 100 takich obiektów na całym świecie, jedynie kilka leży na tym największym i najludniejszym z kontynentów. Można je policzyć na placach jednej dłoni: dwa w Chinach i po jednym w Izraelu, Japonii i Korei Południowej. Tym bardziej cieszy, że kolejny kraj dołączył do tej skromnej listy.  

Tajwan można w wielkim uproszczeniu podzielić na dwa geograficzne regiony. Pierwszym jest zachodnie wybrzeże wraz z rozległą równiną, zamieszkane przez większość ludności tego wyspiarskiego kraju. Drugi stanowią łańcuchy górskie w centralnej części kraju, biegnące z północy na południe i schodzące na wschodzie wyspy niemal bezpośrednio do Oceanu Spokojnego. Taka rzeźba terenu sprawia, że problem zanieczyszczenia sztucznym światłem dotyczy głównie najbardziej rozwiniętej, zachodniej części kraju. Środkowa, górzysta część, jest niemal wolna od tego zjawiska. 

Właśnie w wysokich górach, niemal w samym sercu kraju, postanowiono utworzyć pierwszy z tajwańskich parków ciemnego nieba. Postawiono na obszar leżący w zachodniej części parku narodowego Taroko Gorge. Dlaczego, wzorem innych obszarów ciemnego nieba, cały obszar parku narodowego nie włączono w granice tworzonego parku? Na przeszkodzie stanęły głównie względy administracyjne. 

Park narodowy leży na terenie trzech powiatów, co komplikuje, w tajwańskich warunkach, wspólne zarządzanie siecią oświetlenia zewnętrznego w miejscowościach z nim sąsiadujących. Dlatego postanowiono utworzyć park ciemnego nieba tylko w zachodnim skrawku parku, leżącym na terenie powiatu Nantou, który wraz z dyrekcją parku Taroko Gorge oraz miejscowym nadleśnictwem zarządza nowo utworzonym obiektem. Astronomiczne wydarzenia organizowane są tam już od 2014 r. z pomocą profesjonalnych astronomów. Zeszłoroczne imprezy, w tym obserwacje zaćmienia Księżyca, ściągnęły każdorazowo pół tysiąca uczestników. 

Park ciemnego nieba Hehuan Mountain zajmuje obszar kilkunastu kilometrów kwadratowych ciągnących się wzdłuż najwyżej położonej drogi na Tajwanie, biegnącej na wysokości powyżej 3000 m.n.p.m. Najwyższe szczyty sięgają ponad 3400 m.n.p.m. Obecnie obserwacje można prowadzić na parkingach przy hotelach i nielicznych platformach widokowych, jednak władze parku planują w przyszłości budowę centrum astronomicznego, w którego skład wchodziłyby obserwatorium, platformy obserwacyjne oraz punkty gastronomiczne wraz z toaletami.  

Położenie parku sprawia, że prowadzone obserwacje są w nieznacznym stopniu zakłócone zanieczyszczeniem światłem. Pomiary wykonane miernikiem SQM wykazały jasność nocnego nieba na poziomie 21,8 mag/arcsec2 w najciemniejszych miejscach, oraz ok. 21,3 mag/arcsec2 na parkingach przy obiektach hotelowych. Sieć oświetlenia zewnętrznego liczy 122 lampy na terenie całego parku, z czego 75% obecnie spełnia normy IDA. W ciągu kilku następnych lat pozostałe źródła światła zostaną zmodernizowane zgodnie z zaleceniami. 

Pomysłodawcy założenia parku snują także ambitne plany wprowadzenia ochrony nocnego nieba na terenie okolicznych miejscowości, w tym utworzenie pierwszego miasta ciemnego nieba na Tajwanie.

Źródło: www.urania.edu.pl/

Odsłony: 12360