Księżyc Żniwiarzy. Już jutro wyjątkowa pełnia...

Księżyc Żniwiarzy. Już jutro wyjątkowa pełnia...W piątek 13 września czeka nas wyjątkowa pełnia - Księżyc Żniwiarzy. Tak wyjątkowe zjawisko zdarza się tylko raz na dwie dekady. Ostatnio Księżyc Żniwiarza oglądaliśmy 13 października 2000 roku.

Dlaczego na pełnię mówi się „Księżyc Żniwiarzy”? Ponieważ jasne światło Księżyca umożliwiało zbieranie plonów przez całą dobę. Pełnię tego rodzaju nazywano także: „Pełnią Księżyca Zbiorów”, „Księżycem Wina” lub „Księżycem Plonów”.

Kolejna pełnia, która możemy określić jako „Księżyc Żniwiarzy” czeka nas dopiero 12 sierpnia 2049 r.


Księżyc Żniwiarzy był jednym z elementów kultury Egipcjan. Wrześniowa pełnia była dla nich oznaką zbliżania się pory deszczowej, która kończyła półroczną porę suszy i pustynnych upałów. Wskazówką była również gwiazda Syriusz, świecąca przed świtem wysoko na południowym niebie.
Egipcjanie zawsze o tej porze przygotowywali się do pierwszych jesiennych wylewów Nilu, które były niezbędne do uprawy tropikalnych roślin na polach, w ogrodach i sadach nad brzegami tej jednej z najdłuższych na Ziemi rzeki.

Wrześniowa pełnia jest również świętowana w dalekiej Azji, gdzie mieszkańcy rozpoczynają wraz z nią słynny, pełen barw Festiwal Jesieni. W Chinach obchodzone jest Święto Środka Jesieni, które należy do najważniejszych obrządków tamtejszego kalendarza.
Święto opiera się na tradycyjnych kultach lunarnych i obrzędach rolniczych, w których główna rolę pełni Chang’e, bogini Księżyca. Wieczorem, gdy wschodzi Księżyc w pełni, Chińczycy wyprawiają uczty, podczas których zajadają się pysznymi ciasteczkami księżycowymi.

Odsłony: 6547