Nazwy pełni Księżyca w 2008 roku

Nazwy pełni Księżyca w 2008 roku - AstronomiaKilkaset lat temu, plemiona zamieszkujące północne i wschodnie tereny Stanów Zjednoczonych śledziły pory roku przez nadawanie charakterystycznych nazw każdej powtarzającej się pełni Księżyca. Stosowane one były do całego miesiąca, w którym dana pełnia nastąpiła.

Takie same nazwy obowiązywały w plemionach w Nowej Anglii.Europejscy osadnicy śledzili ich własne zwyczaje i stworzyli własne nazewnictwo. Od tej pory księżycowy (synodyczny) miesiąc ma przeciętnie 29.5 dnia. Daty pełni zmieniają się co roku.
Poniżej znajduje się lista wszystkich nazw pełni na 2008 rok. Wszystkie czasy podane są dla Wschodniego Wybrzeża w USA (6 godz. różnicy).

22 stycznia godz. 8:35 a.m. EST: Pełnia Księżyca - Wilk. W czasie mrozów i głębokich śniegów w środku zimy, stada wilków wyły niedaleko indiańskich wiosek. Miesiąc ten znany był też jako Stary Księżyc albo Księżyc po świętach Bożego Narodzenia. W innych plemionach była to Pełnia Księżyca - Śnieg, jednak najczęściej stosowana ona była do następnego miesiąca księżycowego.

20 luty godz. 10:30 p.m. EST: Pełnia Księżyca - Śnieg. Zazwyczaj największe opady śniegu były właśnie w tym miesiącu. Polowanie staje się bardzo trudne, stąd dla niektórych plemion była to pełnia - Głód. To jest również noc Całkowitego zaćmienia Księżyca. Północ i Południe Ameryki będzie mieć najlepsze miejsca do obserwacji tego wydarzenia. Obserwatorzy w zachodniej Europie i zachodniej Afryce zobaczą to zaćmienie 21 lutego.

21 marzec godz. 2:40 p.m. EDT: Pełnia Księżyca - Robak. W tym miesiącu ziemia rozmięka więc rudziki wracają szukać pokarmu w glebie. Plemiona znajdujące się bardziej na północ znały tą Pełnię jako Wrona, gdyż krakanie wron jest zapowiedzią końca zimy, albo Skórka, ponieważ pokrywa śniegu staje się zaskorupiała z powodu roztapiania się w ciągu dnia i zamarzania wieczorem.

30 kwiecień godz. 6:25 a.m. EDT: Pełnia - Różowy Księżyc. Różowa trawa albo dziki floks to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Inne nazwy miesiąca to: Wypuszczająca trawa, Księżyc jajeczny, i wśród przybrzeżnych plemion - Pełnia Księżyca - rybna.

19 maj godz. 9:11 p.m. EDT: Pełnia Księżyca - Kwiat. Kwiaty kwitną wtedy wszędzie. Miesiąc ten znany był również jako Zboże albo Mleko. Będzie to najmniejsza pełnia w 2008 roku pod względem pozornej wielkości.

18 czerwiec godz. 1:30 p.m. EDT: Pełnia Księżyca Truskawkowa. Europejczycy nazwali ją Róża.

Nazwy pełni Księżyca w 2008 roku - Astronomia


18 lipiec godz. 3:59 a.m. EDT: Pełnia Księżyca - Grzmot. w tym miesiącu burze występowały najczęściej. Czasami również nazywano tą pełnię - Siano.

16 sierpień godz. 5:16 p.m. EDT: Pełnia Księżyca - Jesiotr. Ta duża ryba była najchętniej łapana w zbiornikach wodnych. Tego dnia będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca widoczne z Europy, Afryki i zachodniej Azji.

15 wrzesień godz. 5:13 a.m. EDT: Pełna Księżyca - Pełnia. Pełnia księżyca zazwyczaj następuje we wrześniu, ale (przeciętnie) co 3 lub 4 lata wypada na początku października. W godzinach szczytu żniw, rolnicy mogą pracować do nocy przy świetle tego księżyca.

14 październik godz. 4:02 p.m. EDT: Pełnia Księżyca - Myśliwy. Wraz z opadnięciem liści jelenie "przybrały na wadze" więc był to odpowiedni czas na polowania. Odkąd pola zostały skoszone, myśliwi łatwo mogą dojrzeć i upolować lisa i inne zwierzęta, które wyszły na pola na "bankiet" po żniwach.

13 listopad godz. 1:17 a.m. EST: Pełnia Księżyca - Bóbr. Był to czas, gdy to zastawionych przed bagnami pułapek przymarzały bobry a plemiona miały zapas ciepłych zimowych futer. Inna interpretacja wskazuje, że nazwa "Bóbr" wynika z faktu, że bobry są aktywne teraz w swoim przygotowaniu do zimy.

12 grudzień godz. 11:37 a.m. EST: Pełnia Księżyca - Zimno. W tym miesiącu plemionom dokuczał zimowy chłód. Noce są wtedy najdłuższe i najciemniejsze a Księżyc jest bardzo długo nad horyzontem.

 

 

 

Odsłony: 57443
Kategoria: