Wkrótce opozycja Marsa 2012

Wkrótce opozycja Marsa 2012Dokładnie za miesiąc czeka nas opozycja Marsa, a zatem mamy najlepszy czas na obserwacje tej planety od stycznia 2010 roku! Opozycja Marsa przypada średnio przynajmniej co 780 dni, a więc co ponad dwa lata.

Dobre warunki obserwacyjne nie pojawiają się więc tak często, jak choćby w przypadku Jowisza czy Saturna, których opozycje przypadają każdego roku, co około 13 miesięcy.

Opozycją nazywamy taką konfigurację planety względem Ziemi, gdy różnica długości ekliptycznych Słońca i planety wynosi 180 stopni. Oznacza to, że planetę obserwujemy dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Słońce, Ziemia i planeta leżą wtedy niemal wzdłuż jednej linii (niemal – gdyż orbity planet są względem siebie nachylone). Odległość między planetą a Ziemią jest wtedy minimalna i równa różnicy odległości planety i Ziemi od Słońca. Orbita Marsa jest elipsą o stosunkowo dużym spłaszczeniu. Powoduje to znaczne różnice w odległości Marsa od Słońca, od 206 mln km w peryhelium do 249 mln km w aphelium.

Ostatnia opozycja Marsa miała miejsce 29 stycznia 2010. W dniu 3 marca 2012 roku nastąpi najmniej korzystna opozycja Marsa - średnica tarczy planety wyniesie niecałe 14 sekund łuku. Nadchodząca opozycja charakteryzuje się raczej dużą odległością Ziemia-Mars. Jej najmniejsza wartość wyniesie 0,664 jednostki astronomicznej, czyli ok.100 mln km.

Wkrótce opozycja Marsa 2012

wyk. w programie Stellarium

Obecnie Mars widoczny jest praktycznie przez całą noc, świecąc na tle gwiazdozbioru Lwa z jasnością -1,0m. Najlepszy czas na obserwacje tej planety potrwa do ostatnich dni marca.

Aby poprawić sobie wizualne wrażenia warto użyć pomarańczowych lub czerwonych filtrów obiektowych bądź okularowych. Są one bardzo przydatne gdyż poprawiają kontrastowość szczegółów powierzchniowych Marsa.

Odsłony: 5162