Jak powstał Księżyc?

Jak powstał Księżyc?Aby uczcić 1000 dni spędzonych w kosmosie przez sondę LRO (z ang. Lunar Reconnaissance Orbiter), NASA stworzyło niezwykłą animację. W czasie niecałych trzech minut możemy prześledzić kolejne etapy ewolucji naszego naturalnego satelity począwszy od momentu, gdy Księżyc był jedynie kulą rozgrzanej magmy, aż do dziś.

Poniższy film pokazuje, w jaki sposób powstał nasz naturalny satelita. Okazuje się, że Księżyc musiał doświadczyć wielu brutalnych zderzeń z kosmicznymi skałami zanim uzyskał swój dzisiejszy wygląd.

Animacja pokazująca ewolucję Księżyca (źródło:NASA)

Na pierwszych ujęciach widzimy ogromną kulę zastygającej magmy sprzed 4,5 miliarda lat, która oderwała się od Ziemi w wyniku zderzenia planety z obiektem wielkości Marsa. Przez kolejne 700 milionów lat Księżyc narażony był na stałe bombardowanie jego powierzchni przez ogromne asteroidy. W wyniku tych zderzeń powstał m.in. Aitken, czyli krater znajdujący się na biegunie południowym tego satelity. Do dziś jest to jedna z największych w całym Układzie Słonecznym pozostałości po uderzeniu asteroidy.

Następnie w okresie 3,8 – 1 miliarda lat temu w Księżyc uderzały już coraz mniejsze odłamki skalne. Z powstałych na jego powierzchni pęknięć wylewała się lawa, która następnie zastygała, tworząc księżycowe morza. Przez kolejny miliard lat nasz naturalny satelita dalej był bombardowany przez niewielkie asteroidy. W tym okresie powstał m.in. krater Kopernika oraz krater Tycha (nazwany na cześć duńskiego astronoma Tycho Brahe, a nie polskiego fotografa Marcina Tyszki).

Dzisiaj w Układzie Słonecznym dzieje się już dużo mniej. Prawdopodobieństwo, że jakaś asteroida zderzy się z Księżycem, jest obecnie niewielkie, więc nasz naturalny satelita może spokojnie odpoczywać po niezwykle burzliwych ponad 4 miliardach lat.


Animacja została stworzona, aby uczcić sukcesy misji sondy kosmicznej LRO. W przestrzeń kosmiczną maszyna wyruszyła 18 czerwca 2009 roku, a 14 marca 2012 roku minęło od momentu startu aż 1000 dni.

Dzięki tej sondzie, której głównym zadaniem jest obserwowanie Księżyca, udało się zebrać wiele nowych informacji na temat naszego naturalnego satelity. Znamy już rozkład temperatury na jego powierzchni i, co więcej, odkryto także, że obiekt ten jeszcze zupełnie nie zastygł.

W styczniu NASA ogłosiło, że Księżyc jest ciągle aktywny geologicznie. Analiza zdjęć przesłanych przez LRO wykazała, że powierzchnia naszego naturalnego satelity miejscami ulega rozciąganiu.

Źródło: odkrywcy.pl

Odsłony: 10467