Zobacz zdjęcia wykonane z orbity kamerą o masie zaledwie 15g

Zobacz zdjęcia wykonane z orbity kamerą o masie zaledwie 15gOpublikowano pierwsze zdjęcia z węgierskiego satelity CubeSat o nazwie Masat-1. Zdjęcia wykonała kamera o masie zaledwie około 15 gramów.

Węgierski Masat-1 - wraz z polskim PW-Satem i pięcioma innymi CubeSatami - został wyniesiony na orbitę w dniu 13 lutego 2011 na pokładzie nowej europejskiej rakiety Vega. Od samego początku systemy Masata-1 pracują prawidłowo - sygnał z tego CubeSata odebrało wielu radioamatorów z całego świata.

W końcu nastąpiła też publikacja pierwszych zdjęć z Masata-1. Zainstalowana kamera na pokładzie tego satelity ma masę zaledwie 15 gramów i jest w stanie wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 640x480 pikseli. Zaprezentowane zdjęcia, wykonane 8, 9 i 12 marca 2012, prezentują obszary m.in. Antarktydy oraz Australii. W galerii tego artykułu można znaleźć najciekawsze udostępnione zdjęcia. Teoretyczna rozdzielczość tej kamery wynosi od 1 do 10 km na piksel.

Zdjęcia wykonane przez kamerę zainstalowaną na pokładzie Masata-1 są prawdopodobnie najlepszymi, jakie dotychczas wykonał satelita typu CubeSat. Ograniczenia masowe, możliwej transmisji danych i poboru mocy dla konstrukcji standardu Cubesat oznaczają możliwość instalacji jedynie bardzo małego i lekkiego ładunku. Dlatego też zdjęcia wykonane przez małą kamerę Masata-1 są ciekawym przykładem rozwoju technologii obrazowania.

 

Zobacz zdjęcia wykonane z orbity kamerą o masie zaledwie 15g

Fot. CubeSat

więcej zdjęć: CubeSat

źródło: gazeta.pl

{googleAds}
{/googleAds}

Odsłony: 12770