Już wkrótce pierwsze prywatne misje w kosmos

Już wkrótce pierwsze prywatne misje w kosmosAmerykanie kończą przygotowania do pierwszych prywatnych misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Eksperymentalne loty mają odbyć się w najbliższych tygodniach lub miesiącach.

Pierwszą misję przygotowuje kalifornijska firma Space X, która już wcześniej przetestowała swoją rakietę Falcon 9 i orbitalną kapsułę Dragon. Teraz Space X podaje, że misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną jest gotowa, rakieta może wystartować już pod koniec kwietnia.

Drugą misję przygotowuje firma Orbital, której systemy są jeszcze w fazie testowej. Wiceprezes firmy Orbital, były astronauta Frank Culbertson mówi, że pierwszy lot to tzw. misja demonstracyjna, ale planowanych jest łącznie 9 misji; ich celem jest dokowanie i dostarczenie zapasów na Stację Kosmiczną. Zdaniem Culbertsona sprzęt trzeba jeszcze sprawdzić, ale start jest możliwy latem lub jesienią.

Do tej pory wożeniem amerykańskich astronautów i zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmowała się rządowa agencja NASA. Teraz jednak, gdy przestały latać słynne wahadłowce, eksperci Białego Domu doszli do wniosku, że orbitalnym transportem mogą zająć się małe firmy prywatne, a NASA powinna skupić się na poważniejszych kosmicznych projektach.

Źródło: tvp.info

Odsłony: 5825