Potężna protuberancja na Słońcu!

Potężna protuberancja na Słońcu!Na Słońcu pojawił się nowy, aktywny obszar, który popisał się dużym wybuchem i jedną z najładniejszych protuberancji ostatnich lat - informuje SpaceWeather.com. - serwis NASA.

Nowy aktywny obszar pojawił się na wschodnim brzegu tarczy słonecznej i od razu zaczął popisywać się silnymi wybuchami. W poniedziałek o godz. 19.45 naszego czasu, pojawił się w nim wybuch klasy M1.7. Nie należał on do najsilniejszej klasy X, ale i tak wyrzucił w przestrzeń potężną chmurę naładowanych cząstek, które utworzyły nad brzegiem tarczy słonecznej jedną z najpiękniejszych protuberancji ostatniego dziesięciolecia/.

Protuberancja to wielkie łuki i pętle płonącej materii podnoszące się z powierzchni Słońca i opadające na nie z powrotem).

Jak podaje serwis, wyrzucony strumień cząstek nie został skierowany bezpośrednio do Ziemi, a więc nie można liczyć na jakieś wyjątkowo intensywne zorze polarne.

Na trasie pędzącej materii znajduje się jednak sonda NASA STEREO-B, Teleskop Kosmiczny Spitzera i łazik Curiosity lecący na Marsa. Na sporą dawkę naładowanych cząstek mogą liczyć także planety Wenus i Mars.

Źródło: odkrywcy.pl

Odsłony: 9944