Powstanie największy na świecie radioteleskop

Powstanie największy na świecie radioteleskopNa terytoriach kilku państw afrykańskich oraz Australii i Nowej Zelandii powstanie największy na świecie radioteleskop złożony z 3000 pojedynczych anten parabolicznych, który – jak mają nadzieję naukowcy – pomoże w wyjaśnieniu budowy i przyszłości Wszechświata.

O takiej lokalizacji zdecydowali eksperci z państw, które sponsorują budowę urządzenia: Holandii, Włoch, Chin, Kanady, Indii i Wielkiej Brytanii. Na projekt przeznaczono 1,5 mld dolarów.

Radioteleskop SKA (Square Kilometre Array) będzie zaglądał w najdalsze zakątki wszechświata. W jego skład wejdzie kilka tysięcy różnego rodzaju anten odbierających fale radiowe. Ich łączna powierzchnia to około kilometr kwadratowy, czyli 200 boisk futbolowych.

SKA będzie 50 razy czulszy od innych tego typu urządzeń. - Będzie przeszukiwał wszechświat dziesięć tysięcy razy szybciej niż inne teleskopy, będzie dokładniej określał położenie galaktyk i pozwoli nam zrozumieć historię wszechświata - wyjaśnia brytyjska astronom dr Margaret Aderin Pocock. To właśnie na Wyspach powstanie centrum analiz danych z teleskopu.
Do zadań SKA będzie należało badanie tak zwanej ciemnej energii, testowanie teorii względności Einsteina, czy poszukiwanie inteligentnego życia w kosmosie.

Więcej o projekcie: www.skatelescope.org

Źródło: PAPPAP

Odsłony: 12946