Rekordowy lot Progressu

Rekordowy lot ProgressuRosyjski statek transportowy odbył rekordowo krótki lot. Progress przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po sześciu godzinach od startu. Do tej pory lot trwał około 48 godzin.

"Cumowanie odbyło się w trybie automatycznym zgodnie z planem podczas czwartego okrążenia Ziemi. W ten sposób po raz pierwszy w historii ISS statek transportowy Progress M-16M dostarczył na stację ładunek w ciągu zaledwie 6 godzin" - powiedział rozmówca agencji RIA Nowosti.

Rosyjska rakieta nośna Sojuz-U wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 1 sierpnia o godz. 21:35. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Progress zacumował 2 sierpnia o godzinie 3.18 naszego czasu, po 5 godzinach i 43 minutach lotu.

Powodem skrócenia lotu jest przetestowanie takiej możliwości. W przyszłości będzie ją można stosować w misjach załogowych i dzięki temu skracać czas jaki kosmonauci muszą spędzać stłoczeni w niewygodnej kapsule załogowej Sojuza.

Progress dostarczył na Stację paliwo, zapas tlenu, urządzenia do pomiarów naukowych, zapas żywności i wody, środki higieniczne oraz przesyłki dla astronautów - ogółem 2,6 tony ładunku. Obecnie na ISS pracuje 6-osobowa załoga: trzech Rosjan, dwoje Amerykanów i Japończyk.

Odsłony: 8583