Kwiaty Wszechświata cz.4

Kwiaty Wszechświata cz.4Przypuszczalnie równie często identyfikujemy mgławice ze znajomymi kształtami, co koty z kłopotami. Niemniej jednak, żaden znany nam kot nie byłby w stanie utworzyć ogromnej mgławicy Kocia Łapa widocznej w gwiazdozbiorze Skorpiona (Scorpius).

Mgławica Kocia Łapa położona jest 5500 lat świetlnych stąd i jest mgławicą emisyjną, której czerwona barwa pochodzi od zjonizowanych atomów wodoru. Mgławica ta znana jest także pod alternatywną nazwą Niedźwiedzi Pazur i została zarejestrowana jako NGC 6334. Stanowi istną porodówkę: gwiazdy o masach 10- krotnie przekraczających masę Słońca narodziły się w niej zaledwie w ciągu ostatnich kilku milionów lat. Powyższy szerokokątny obraz mgławicy Kocia Łapa został zaczerpnięty z drugiego przeglądu Digital Sky Survey (DSS).  
Choć oficjalnie mgławica kojarzy się z łapą kota, ja odnalazłem w niej kształtowe podobieństwo do pąków jabłoni.

 

Kwiaty Wszechświata cz.4

Jabłoń
Niewysokie drzewo osiągające 5-12 m wysokości, z szeroką i gęstą koroną. Owoc, potocznie nazywany jabłkiem dojrzewa jesienią. Zwykle kulisty, różnobarwny (zielony, żółty, czerwony lub żółty z rumieńcami). Miąższ jest zróżnicowany pod względem smaku, aromatu, słodyczy i konsystencji.
Jabłonie są najważniejszymi drzewami owocowymi strefy umiarkowanej i drugimi na świecie po cytrusach. Są to równocześnie jedne z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin użytkowych; z wykopalisk wiadomo, że były uprawiane już w okresie neolitu.
O specjalnej pozycji jabłoni i jej ważności dla człowieka świadczy wielość i waga znaczeń symbolicznych, które na przestrzeni wieków przypisywało się temu drzewu i jego owocom. Wiadomo chociażby, że jabłka z jednej strony symbolizują miłość, z drugiej - stanowią biblijny symbol "owocu zakazanego". Sama jabłoń natomiast należy, obok wierzby, do ikon polskiego krajobrazu.

Autor: Tadeusz Solecki

Odsłony: 12356