Alfa Aurigidy 2012 na niebie ...

Alfa Aurigidy 2012 na niebie ...Przełom sierpnia i września to okres aktywności niezwykle ciekawego roju, jakim są Alfa-Aurigidy. Tegoroczne Perseidy kończą swoją aktywność 25 sierpnia i ustępują im miejsca na niebie. Alfa-Aurigidy dokładnie w okolicach tej zaczną popisywać się swoimi meteorami.

Ciałem macierzystym Alfa-Aurigidów jest kometa Kiess (C/1911 N1). Rój ten został odkryty przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku.

Mieli oni możliwość zaobserwowania około 30 meteorów w ciągu godziny. Kolejne wybuchy aktywności miały miejsce w latach 1986 i 1994, osiągając liczby godzinne rzędu 40-50 zjawisk.

Tegoroczne maksimum spodziewane jest w nocy z 31 sierpnia na 1 września o godzinie 21 naszego czasu. Niestety o tej porze radiant roju (gwiazdozbiór Woźnicy w pobliżu Kapelli) znajduje się praktycznie na horyzoncie.

Alfa Aurigidy 2012 na niebie ...


Z tego względu Alfa Aurigidy najlepiej obserwować bowiem w drugiej połowie nocy, gdy radiant świeci wysoko nad naszymi głowami, co gwarantuje sporą liczbę meteorów.

Alfa Aurigidy 2012 na niebie ...


Maksimum aktywności Alfa Aurigidów jest jednak szerokie i nieregularne. Na pewno warto sprawdzić co będzie się działo z rojem wychodząc na obserwacje choćby w nocy z 30 na 31 sierpnia, z 31 sierpnia na 1 września i z 1 na 2 września. Trzeba tylko pamiętać, że w tym roku w obserwacjach przeszkadzać będzie Księżyc, którego pełnia wypada 31 sierpnia.

Obserwacje meteorów są bardzo proste, gdyż prowadzi się je okiem nieuzbrojonym. Do ich wykonania potrzebne są właściwie jedynie ciemne niebo, orientacja wśród gwiazdozbiorów oraz... dobre chęci!

Odsłony: 12904