"Niebieski Księżyc" - niezwykle rzadkie zjawisko już w ten piątek

altJak często zdarza się pełnia w ciągu jednego miesiąca? Dokładnie raz. Tym razem będzie jednak inaczej! W języku angielskim istnieje sformułowanie "once in a blue moon" oznaczające tyle co "od wielkiego święta" czyli "bardzo rzadko" - jest to nieprzetłumaczalna gra słów.

Fazy Księżyca zmieniają się regularnie w odstępach średnio 29,5 dnia. To niewiele mniej niż długość przeciętnego miesiąca (30,4 dnia). Faza Księżyca w ostatnich dniach każdego miesiąca jest więc bardzo podobna do tej, która była na jego początku.

O "niebieskim księżycu" mówimy, gdy w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego Srebrny Glob dwukrotnie znajdzie się w pełni. Zdarza się to raz na kilka lat i wystąpi właśnie 31 sierpnia 2012 roku o godz. 15:58 (pierwsza sierpniowa pełnia przypadła 2 sierpnia o godz. 5:28). Wcześniej wydarzyło się to w marcu 1999, listopadzie 2001, lipcu 2004 oraz czerwcu 2007 roku. W Sylwestra dochodzi do tego co 20 lat!

Niestety, termin niebieski księżyc nie ma nic wspólnego z jego kolorem. Co prawda, może on osiągnąć taką barwę, ale nijak ma się to do astronomii. Może się tak stać pod warunkiem, że na drodze światła księżycowego stanie dym lub pył o odpowiednich rozmiarach cząsteczek. W taki sposób długofalowa (czerwona) część widma widzialnego ulegnie silniejszemu rozproszeniu, a Księżyc przyjmie barwę niebieskawą.

Odsłony: 13385