Ostatnia podróż wahadłowca Endeavour

Ostatnia podróż wahadłowca EndeavourProm kosmiczny Endeavour udał się w swą ostatnią podróż; na grzbiecie jumbo jeta Boeing 747 odleciał z Florydy do Kalifornii, gdzie stanie się eksponatem w muzeum – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Start Boeinga 747, na którego grzbiecie transportowano wahadłowiec, musiano przekładać dwukrotnie ze względu na pogodę. Endeavour – najmłodszy prom kosmiczny NASA – powinien przybyć na lotnisko w Los Angeles w piątek po kilku postojach.


Wahadłowiec odbył 25 misji, w tym 12 związanych z budową i wyposażaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Z ostatniej z nich powrócił w czerwcu 2011 roku. Teraz stanie się eksponatem Kalifornijskiego Centrum Nauki. Jest to swoisty powrót do domu, gdyż wahadłowiec zbudowano w Palmdale, na północ od Los Angeles.

Endeavour to drugi z trzech promów, które na emeryturę udają się do muzeum. Najstarszy z nich – Discovery – można podziwiać w stanie Wirginia, w Steven F. Udvar-Hazy Center. Natomiast wahadłowiec Atlantis, po odbyciu ostatniej misji w lipcu 2011 roku, spoczął w Centrum Kosmicznym im. J.F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral.

Źródło: PAP

Odsłony: 11261