W piątek kolejna koniunkcja Księżyca z Jowiszem

W piątek kolejna koniunkcja Księżyca z Jowiszem5 października 2012 wieczorem będziemy mogli obserwować ciekawą koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. W południowo-zachodniej Australii oraz na Oceanie Indyjskim na południe od niej będzie można obserwować zakrycie Jowisza przez Księżyc.

Natomiast u nas, około godziny 21:10 północny brzeg Srebrnego Globu w fazie 73% minie największą planetę Układu Słonecznego w odległości prawie półtora stopnia.

Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym widoczna jest prawie przez całą noc, późnym wieczorem na niebie wschodnim, a przed świtem wysoko na niebie południowym w gwiazdozbiorze Byka. Planeta świeci z jasnością -2.5 magnitudo. Z odnalezieniem jej i Księżyca nie będziemy mieli jednak najmniejszych problemów, bo są one obecnie dwoma najjaśniejszymi obiektami na nocnym niebie.

 

W piątek kolejna koniunkcja Księżyca z Jowiszem

W najbliższych dniach Jowisz świecić będzie blaskiem -2,6 wielkości gwiazdowej, a jego tarcza ma średnicę już 44 sekundy kątowe. Dzięki temu nawet przez lornetki można próbować obserwować pasy na jowiszowej tarczy.

Obserwacja z użyciem teleskopu lub lunety pozwoli na podziwianie szczegółów powierzchni Srebrnego Globu, a także dojrzenie tarczy Jowisza i jego galileuszowych satelitów.

 

Odsłony: 11058