Całkowite zaćmienie Słońca 13 listopada 2012

Całkowite zaćmienie Słońca 13 listopada 2012Już w najbliższy wtorek, 13 listopada nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Mimo, iż szczęśliwcami, którzy zobaczą je na własne oczy będą mieszkańcy Australii, to także Polacy mają szansę obejrzeć zjawisko dzięki internetowej transmisji na żywo, zorganizowanej przez projekt GLORIA.

Pas fazy całkowitej zaćmienia rozpocznie się w północnej Australii, a potem przesunie się na Ocean Spokojny. Centralna faza zaćmienia nastąpi 13 listopada 2012 o godzinie 23:11 naszego czasu w środkowej części Pacyfiku. Faza całkowita zaćmienia potrwa ponad 4 minuty, wielkość fazy maksymalnej F=1.050.
Zaćmienie zakończy się 13 listopada 2012 o godzinie 24:48 naszego czasu na Oceanie Spokojnym, 500 km na wschód od wybrzeży Ameryki Południowej.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w środkowej i wschodniej Australii, na Nowej Gwinei, Nowej Zelandii, południowej części Oceanu Spokojnego, na Ziemi Elsewortha i części Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie oraz na południowych krańcach Ameryki Południowej.

Dzięki nowoczesnym technologiom i zaangażowaniu międzynarodowej grupy naukowców, zaćmienie obejrzeć będzie można także w Polsce.

Badacze pracujący w przy naukowo-społecznościowym projekcie GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array, pol. GLObalna Inteligentna Sieć Teleskopów-Robotów) chcą, by zaćmienie mógł w internecie oglądać cały świat.

W Polsce transmisję będzie można oglądać m.in. za pośrednictwem serwera Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

GLORIA jest międzynarodowym projektem kierowanym przez Universidad Politechnica de Madrid (Hiszpania). Uczestniczy w nim 13 instytucji z 8 państw, w tym Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentujący Polskę.

Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na stronie internetowej: live.gloria-project.eu.

Odsłony: 15253