Kwiaty Wszechświata cz.9

Kwiaty Wszechświata cz.9Mgławica Trójlistna Koniczyna, znana również jako M20 lub NGC 6514 jest fotogenicznym studium kosmicznych kontrastów. Leży w obfitującym w mgławice gwiazdozbiorze Strzelca na przestrzeni około 40 lat świetlnych, w odległości ok. 5 000 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

Będąc obszarem gwiazdotwórczym w płaszczyźnie naszej galaktyki, Trójlistna to swoisty trójpak: reprezentuje bowiem trzy podstawowe typy mgławic astronomicznych: czerwone emisyjne zdominowane przez świecenie atomów wodoru, niebieskie refleksyjne tworzone przez pył odbijający światło gwiazd oraz ciemne, objawiające się jako obrysy gęstych obłoków pyłu. Z prawej strony obserwujemy charakterystyczną niebieską mgłę mgławicy refleksyjnej natomiast jasna czerwona mgławica emisyjna, podzielona z grubsza na trzy części przesłaniającymi ją ciemnymi pasmami pyłu, dała nazwę całości. Jedni widzą w niej trójlistną koniczynę, ja dostrzegłem różę.

Za APOD.pl. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

Kwiaty Wszechświata cz.9

Róża uchodzi za  królową kwiatów. Zaliczana jest do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Pierwsze różane krzewy sadzone były przez Chińczyków ponad 5 tysięcy lat temu, w cesarskich ogrodach w Pekinie. Wzmianki o tych kwiatach znajdujemy też w starożytnym Egipcie i Grecji. Jednak dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku zaczęto je hodować oraz krzyżować różne gatunki w celu otrzymania nowych odmian. Do dziś doliczono się ich blisko 20 tysięcy, a wciąż powstają nowe. Bez wątpienia to jeden z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych.

Autor: Tadeusz Solecki

Odsłony: 11702