Konkurs dla amatorów fotografii astronomicznej

Konkurs dla amatorów fotografii astronomicznejEuropejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła konkurs, w ramach którego można nadesłać wykonane przez siebie zdjęcie astronomiczne. Najlepsza fotografia zostanie opublikowana przez ESA jako "zdjęcie tygodnia".

Do konkursu można nadsyłać zdjęcia planet, księżyców, Słońca, gwiazd, galaktyk i innych obiektów. Fotografia, która wygra, zostanie opublikowana przez ESA 31 grudnia 2012 r. jako "zdjęcie tygodnia". Pozostałe wybrane zdjęcia zostaną umieszczone w specjalnej galerii Flickr.

ESA podaje przykład zjawisk, które mogą znajdować się w domowym archiwum fotografii – być może kilka miesięcy temu ktoś obserwował tranzyt Wenus i uwiecznił to zjawisko na fotografii, a być może był świadkiem przelotu meteoru, albo urzekło go piękno jakiegoś gwiazdozbioru. Wśród podpowiedzi przyszłych zjawisk znalazły się m.in. złączenie Wenus i Saturna w odległości zaledwie 1 stopnia na niebie (27 listopada), półcieniowe zaćmienie Księżyca (28 listopada), czy dogodne warunki do obserwacji Jowisza.

Swoje fotografie można przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 grudnia. Głównym kryterium oceny będą walory estetyczne zdjęć. Do zdjęć należy dołączyć swoje imię nazwisko, kontaktowy adres e-mailowy, dane o położeniu geograficznym, datę wykonania zdjęcia i informację o użytym do tego sprzęcie.

Zgłoszone zdjęcie musi być wykonane w 2012 roku. Jeden uczestnik może nadesłać tylko jedną fotografię. Dokładne warunki konkursu dostępne są na stronie internetowej: http://www.esa.int/esaSC/SEMSXIGPI9H_index_0.html

Źródło: PAP

Odsłony: 14644