Nowe dane o strukturze Księżyca

Nowe dane o strukturze KsiężycaNaukowcy poznali dokładniej przeszłość i strukturę powierzchni naszego Księżyca. Umożliwiły to dane, które nadesłały dwie sondy okrążające srebrny glob w ramach misji Grail.

Dane wskazują, że zewnętrzna warstwa Księżyca ma około 40 kilometrów grubości, mniej niż sądzono. Są w niej liczne kratery – pozostałości po uderzeniach innych ciał; a także wały z zastygłej magmy – to prawdopodobnie skutek rozszerzania się Księżyca w przeszłości.

Sondy są na orbicie Księżyca od niespełna roku. Znajdują się na wysokości zaledwie 55 kilometrów. Ich zadaniem jest badanie drobnych zmian w grawitacji przy powierzchni.

"Sondy lecą tym samym torem, jedna za drugą w odległości od stu do dwustu kilometrów. Gdy pierwsza napotyka na jakąś masę grawitacyjną, czyli sygnał o zaburzeniu przyciągania, to zwiększa prędkość. Druga potem robi to samo. Z tym, że jest to zmiana prędkości dwadzieścia tysięcy razy mniejsza od prędkości ślimaka" – mówi autorka badań profesor Maria Zuber z amerykańskiego uniwersytetu Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Wyniki badań przedstawiono podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco, osobą publikację zamieszcza też tygodnik Science.


Źródło: tvp.info

Odsłony: 6783