Księżyc, gwiazdy i planety na grudniowym niebie

Księżyc, gwiazdy i planety na grudniowym niebieW najbliższych dniach, Księżyc, na swej drodze na sferze niebieskiej, zbliży się do kilku jasnych gwiazd i planet. Do pierwszego spotkania dojdzie już 9 grudnia o godzinie 12.53, kiedy Księżyc zbliży się do Spiki - najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Panny.

Odległość dzieląca oba ciała będzie wynosić tylko 44 minuty łuku. Oczywiście o godzinie 12.53 w Polsce panuje dzień, więc na obserwacje najlepiej wyjść rankiem 9 grudnia, około godziny przed wschodem Słońca. Srebrny Glob i Spikę znajdziemy wtedy na wysokości około 25 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.


Niespełna dobę później dojdzie do spotkania Księżyca z Saturnem. Minimalna odległość dzieląca oba ciała wyniesie niespełna 4 stopnie. Na obserwacje najlepiej wyjść 10 grudnia około godziny 6:30. Wtedy omawiane obiekty znajdziemy około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Księżyc, gwiazdy i planety na grudniowym niebie

Minie kolejna doba i dojdzie do kolejnego spotkania. Tym razem nasz naturalny satelita zbliży się do bardzo jasnej planety Wenus i to na niewielką odległość 1,5 stopnia. Rankiem, 11 grudnia, oba ciała znajdziemy około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Najtrudniejsza do obserwacji będzie ostatnia koniunkcja. Rankiem, 12 grudnia, w odległości ponad 1 stopnia, znajdą się Merkury i Księżyc. Srebrny Glob będzie wtedy tylko dobę przed nowiem i oba ciała będą świecić niziutko, bo niespełna pięć stopni nad horyzontem.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 16399