Kwiaty Wszechświata cz.10

Kwiaty Wszechświata cz.10Mgławica Kocie Oko, znajduje się około 3300 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 1786 r. przez Williama Herschela. Była pierwszą mgławicą, której widmo zostało zbadane. Wyniki tych badań wykazały, że mgławice planetarne składają się z gorących gazów.

Obecnie Kocie Oko jest obserwowane w całym spektrum promieniowania elektromagnetycznego, od dalekiej podczerwieni do częstotliwości rentgenowskich.
Błysk w źrenicy Kociego Oka to centralna gwiazda typu WR. Ma temperaturę około 80000 stopni Celsjusza, jest więc ok. 14 razy gorętsza od Słońca (na powierzchni ma ono 5500 st. C), a jej promień to 0,65 promienia naszej gwiazdy dziennej. Spektroskopowa analiza pokazuje, że gwiazda traci masę, emitując wiatr gwiazdowy o prędkości ok. 1900 km/s. w tempie około 20 bilionów ton na sekundę. Obliczenia wskazują, że centralna gwiazda obecnie waży nieco więcej niż Słońce, ale z teoretycznych obliczeń wynika, że mogła mieć masę początkową 5 razy większą.

 
Za APOD.pl. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

Mgławica Kocie Oko


Róża Erotica (Eroica)

Od kota przez kociaka skojarzeniowo niedaleko do erotyki. Odmiana tej róży wyhodowana została w firmie Rosen Tantau (Niemcy) w 1968 roku. Cechuje się dużymi kwiatami (10-12 cm), które są ciemnoczerwone, silnie pachnące, o bardzo szlachetnym, równomiernym kształcie. Liście gęsto ułożone, najpierw ciemnoczerwone, później ciemnozielone, matowe. Pędy brązowawe, wzniesione. Osiąga wysokość 70-90 cm. Powtarza kwitnienie w okresie od czerwca do września. Odporna na choroby; ale pomimo wysokiej mrozoodporności wymaga starannego kopczykowania i przykrycia gałązkami roślin iglastych w celu zabezpieczenia na zimę. Doskonale nadaje się do sadzenia w pojemniki oraz do cięcia.

Autor: Tadeusz Solecki

Odsłony: 13846