M31 (Messier 31, NGC 224, Galaktyka Andromedy)

Messier 31 (M31, NGC 224, Galaktyka Andromedy) to jeden z najpiękniejszych układów gwiezdnych. Jest galaktyką spiralną, leżącą około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.

RA 00 : 42.7 (h:m)
deklinacja +41:6
odległość 2 900 000 lat świetlnych
jasność +3.4 (mag)
rozmiar 178x63


Znana była już perskim astronomom w X wieku n.e. (m.in. przez Abd-al-Rahman Al-Sufi, który zamieścił jej diagram w swojej "Księdze gwiazd stałych" z roku 964).

Zajmuje na niebie bardzo duży obszar, aż 3°na 1°. Jej odległość od Słońca wynosi ponad 2,2 mln lat świetlnych. Jest zarazem najbliżej położoną galaktyką spiralną.
M31 jest prawie dwukrotnie większa od Drogi Mlecznej (średnicę szacuje się na 250 tys. lat świetlnych), jednak ma dużo niższą gęstość, a jej masa stanowi ok 65% masy naszej galaktyki. Liczba gwiazd wchodzących w jej skład szacowana jest na 300 mld.

M31 (Messier 31, NGC 224, Galaktyka Andromedy)


Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Jej sumaryczna jasność wynosi 4,5m. Doskonale widać ją nawet przez małe lornetki. Obserwacje można prowadzić także gołym okiem, niekiedy nawet na przedmieściach większych miast. W obszarach izolowanych od oświetlenia widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca. Przez lornetkę widać owalną plamę światła z jasnym środkiem i ciemniejszymi, rozmytymi brzegami.

W teleskopie amatorskim o dużym polu widzenia (małym powiększeniu) w dobrych warunkach atmosferycznych można dostrzec spiralne ramiona tej galaktyki i dwie galaktyki satelitarne: M32 i m110.

Galaktyka Andromedy jest doskonałym obiektem do astrofotografii. Do wykonania pięknych zdjęć wystarczy zwykły aparat, czuły film i prosty montaż paralaktyczny. Już kilkuminutowa, ręcznie prowadzona ekspozycja powinna wystarczyć, aby uwiecznić ten daleki świat.

Odsłony: 8832