okular Huygensa - to najprostszy okular dwuelementowy. Składa się tylko dwóch soczewek (jest oznaczany literą H) i ma bardzo małe pole widzenia ok. 30 stopni. Stąd też jego zastosowanie w astronomii jest niewielkie. Okular ten jest bardzo często używany w tanich szkolnych mikroskopach i w hipermarketowych teleskopach. Warto też zwrócić uwagę, że ten okular w teleskopach o światłosiłach f/4 do f/8 nie będzie dawał ostrego obrazu na całej powierzchni pola widzenia.
okular Ramzdena - jest to okular dwuelementowy, o bez wątpienia lepszej optyce (oznaczany literą R). Posiada również małe pole widzenia, ok. 35 stopni za czego rozsądnej jakości jest obszar o średnicy 25-30 stopni. Nadaje się także do teleskopów o światłosile nie jaśniejszej niż f=1/6.
okular Kellnera - jest ulepszoną wersją okularu Ramzdena. Konstrukcja okularu Kellnera (oznaczenie K) oparte jest na trzech elementach optycznych, co pozwala na uzyskiwanie pola widzenia ok. 40 stopni i poprawnej korekcji aberracji chromatycznej. Jeśli jest starannie wykonany, zapewnia stosunkowo dobrą jakość obrazu aż po brzegi pola widzenia. Jednym słowem jest to w miarę tani i dobry okular do wielu amatorskich zastosowań. Zalecany zakres ogniskowych to od 20 do 80mm. Krótkoogniskowe Kellnery nie są godne polecenia ze względu na bardzo małą wartość odstępu źrenicy, co dyskwalifikuje je w astronomicznych zastosowaniach.
okular RKE - Rewerset Kellner Eyepiece (oznaczenie RKE) jest ulepszoną wersją okularu Kellnera. Posiada on lepsze parametry optyczne i większe od niego pole widzenia dochodzące do 60 stopni. Zastosowano w nim pojedynczą soczewkę okularową i dwusoczewkowy achromat jako kolektyw. Okular ten jest godnym polecenia przy ogniskowych z przedziału od 20 do 50mm szczególnie do obserwacji obiektów mgławicowych.
okular Plössla - to najpopularniejszy typ okularu (oznaczenie PL) dzięki wyjątkowo korzystnemu stosunkowi jakości do ceny. Zbudowany jest z czterech elementów optycznych o dobrej jakości obrazu i stosunkowo dużym polu widzenia bo wynoszącym ok. 50 stopni. Zapewnia on komfortowo odsuniętą źrenicę wyjściową i jest w pełni achromatyczny.
okular Super-Plössla - to modyfikacja okularu Plössla (oznaczenie S-PL). Przewyższ on zarówno ceną jak i jakością swojego poprzednika. Poprawiono w nim jakość optyki i powiększono mu obszar pola widzenia (ok. 55 stopni). Posiada również jeszcze bardziej komfortową wartość odstępu źrenicy. Przy zakupach tego typu okularów należy zwracać uwagę na parametry podawane przez producenta lub dystrybutora. Zdarza się bowiem, że nieuczciwe firmy w pogoni za szybkim zyskiem dają przedrostek super do zwykłych Plössli.
okular Ortoskopowy - nazywany jest też czasem Abbego od nazwiska konstruktora. Okular ten zbudowany jest z czterech soczewek i ma w pełni skorygowaną aberrację chromatyczną. Ma nieco mniejsze pole widzenia niż okular Plössla (ok. 40-45 stopni), przewyższa go jednak jakością obrazu. Doskonale współpracuje z dobrymi refraktorami, pozwalając na satysfakcjonujące obserwacje Księżyca i planet. Nieco gorzej radzi sobie z obiektami głębokiego nieba. Zalecany zakres ogniskowych to 6-30mm. Maja one daleko wysuniętą średnicę wyjściową i mogą być stosowane jako średnio i krótkoogniskowe okulary. Rzadko spotyka się okulary ortoskopowe o ogniskowych większych niż 30mm, ze względu na duże straty światła w grubych soczewkach kolektywu, co nie jest korzystne dla obserwatora.
okular Lantanowe - to stosunkowo nowy typ okularu (oznaczenie LE), w którym zastosowanie szkła z domieszką lantanu, zapewnia redukcję aberracji chromatycznej. Jakość takiego okularu jest bardzo wysoka, a jego pole widzenia to ok. 45-65 stopni. Okular lantanowy zbudowany jest z pięciu lub sześciu soczewek, co znacznie zmniejsza jego widmo wtórne i pozwala na wygodne wysunięcie źrenicy wyjściowej na komfortową odległość ok. 20mm. To ważna informacja dla osób krótko – daleko wzrocznych – przed obserwacją nie muszą zdejmować okularów korygujących wzrok. Okular ten nadaje się dla osób, które chcą się zajmować astronomią profesjonalnie. Nie jest dodawany w standardzie w praktycznie żadnym teleskopie ze względu na swoją wysoką cenę. Spotykany zakres ogniskowych to od 2 do 40mm. Jest polecany do obserwacji planetarnych.
okular Erfle'a - jest to konstrukcja profesjonalna, co oczywiści wpływa na cenę. Pole widzenia (60-80 stopni) umożliwia obserwatorowi wręcz panoramiczne widoki nocnego nieba. Jakość obrazu jest bardzo wysoka. Na okular Erfle'a składa się pięć soczewek wykonanych z nisko dyspersyjnego szkła, dzięki czemu okulary maja wszechstronne zastosowanie. Dobrej jakości okulary Erfle'a są stosowane w drogich lornetkach renomowanych producentów. Jedyne co można zarzucić tego typu okularom to lekka nieostrość na brzegu dużego pola widzenia.
okular Naglera - to okular ultraszerokokątny o niezwykle złożonej konstrukcji skonstruowanej na podstawie najnowszych technologii przykuwa uwagę rozmiarem i wagą. Okulary długoogniskowe tego typu przekraczają rozmiarami puszkę coca-coli, a ich waga dochodzi do 1,5kg! Teleskop zaopatrzony w taki nowoczesny okular wymaga dodatkowego balansowania. Perfekcyjny obraz uzyskiwany jest dzięki układowi siedmiu i więcej soczewek a jego pole widzenia (powyżej 80 stopni) wykorzystuje (albo nawet przekracza) możliwości ludzkiego oka.