Biografie

Tombaugh Clyde

Tombaugh Clyde - urodził się 4 lutego 1906 roku w Streator w stanie Illinois w USA. Początkowo miłośnik astronomii i obserwator planet. Pracował w Obserwatorium Lowella jako technik-fotograf nieba w 1929r., później ukończył uniwersytet i doszedł do stopni akademickich. W 1930 roku odkrył ciało niebieskie, poruszające się na tle gwiazdozbioru Bliźniąt.
Czytaj więcej...

Shepard Alan Bartlett

Shepard Alan Bartlett - urodził się 18 listopada 1923 roku w East Derry. Otrzymał dyplom aeronautyki w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Był jednym z siedmiu wybranych do programu Mercury w kwietniu 1959. 5 maja 1961 rakieta Redstone wyniosła pojazd Freedom 7 z Shepardem na pokładzie na suborbitalną wysokość 116 mil. Miał pilotować pojazd Freedom 7-II w ramach misji Merkury 10, planowanej na trzy dni w październiku 1963 r., odwołanej 13 czerwca1963 r.
Czytaj więcej...

Sharman Helen

Sharman Helen - urodziła się 30 maja 1963 roku w Sheffield. Studiowała na uniwersytecie w Sheffield chemię. Po ukończeniu studiów podjęła pracę inżyniera w General Electric Company. Była odpowiedzialna za badania i rozwój technologii oraz produkcję specjalnych materiałów do budowy dział elektronowych, głównych składników monitorów komputerowych i telewizorów.
Czytaj więcej...

Aldrin Buzz

Aldrin Buzz - urodził się 20 stycznia 1930 r. w Montclair w stanie New Jersey w USA jako Edwin Eugene Aldrin. Później zmienił imię na Buzz. Ukończył naukę w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point w Nowym Jorku. Jako pilot wykonywał loty bojowe w Korei. Później latał w 36 Taktycznym Skrzydle Myśliwskim w Niemczech.

Czytaj więcej...

Wolszczan Aleksander

Wolszczan Aleksander - urodził się w 1946 roku w Szczecinku. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1969), gdzie też uzyskał stopień doktora nauk ścisłych z fizyki (1975) za pracę o widmach pulsarów. Od 1982 pracował w USA - najpierw w Cornell University w Ithaca i Princeton University, później jako profesor University of Pennsylvania w Filadelfii.
Czytaj więcej...

Whipple Fred

Whipple Fred - urodził się 5 listopada 1906 roku w Red Oak w stanie Iowa w USA. Studiował na uniwersytecie stanowym w Kalifornii. W 1931 roku otrzymał doktorat i dołączył do zespołu obserwatorium uniwersytetu Harvarda w stanie Massachusetts. Whipple wydał książkę pt. „Ziemia, Księżyc i planety”. Był liderem działań zjednoczeniowych Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO) i Harvard College Observatory, które doprowadziły do powstania Smithsonian Center for Astrophysics .
Czytaj więcej...

Tierieszkowa Walentina

Tierieszkowa Walentina - urodziła się 6 marca w 1937 roku we wsi Masliennikowo w Rosji. Po ukończeniu szkoły pracowała w fabryce opon, a następnie w przędzalni bawełny. Ćwiczyła amatorsko skoki spadochronowe. W 1962 roku została wybrana na przeszkolenie do lotu kosmicznego. W 1963 roku rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund.
Czytaj więcej...

Schiaparelli Giovanni Virginio

Schiaparelli Giovanni Virginio - urodził się 14 marca 1835 roku w Savigliano w Piemoncie, który obecnie jest częścią Włoch. Studiował na uniwersytecie w Turynie we Włoszech. Potem rozpoczął studia astronomiczne i kontynuował je w obserwatorium w Berlinie oraz w Pułkowie w Rosji. Prowadził obserwacje obiektów Układu Słonecznego, nazwał morza i kontynenty na Marsie. Począwszy od 1877 obserwował na tej planecie, jak mu się wydawało, długie proste struktury, które nazwał po włosku canali.
Czytaj więcej...

Ride Sally

Ride Sally - urodziła się 26 maja 1951 roku w Los Angeles. Ukończyła w 1968 Westlake High School, Los Angeles, Kalifornia. W 1973 otrzymała tytuły licencjata nauk fizycznych i licencjata z języka angielskiego na Stanford University. Na tym samym uniwersytecie otrzymała tytuł magistra i doktora z fizyki w latach 1975 i 1978. Odpowiedziała na ogłoszenie NASA, poszukujące ochotniczek na astronautki wahadłowców i została wybrana wraz z pięcioma kobietami, do programu szkolenia pierwszej amerykańskiej astronautki.
Czytaj więcej...

Rees Martin

Rees Martin - urodził się 23 czerwca 1942 roku w Yorku w Anglii. Studiował matematykę na uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu ich kontynuował naukę jako doktorant astrofizyki. Był członkiem Jesus College i King’s College w Cambridge. W 1971 roku zaproponował hipotezę, że radiogalaktyki są zasilane przez znajdujące się w ich centrum kwazary (odległe źródła promieniowania radiowego). Hipoteza ta miała wpływ na większość prac innych astronomów zajmujących się tą dziedziną.
Czytaj więcej...

Ptolemeusz Klaudiusz

Ptolemeusz Klaudiusz - był greckim astronomem i matematykiem, który wywarł duży wpływ na sposób myślenia pokoleń astronomów. Pochodził z Aleksadndrii. Żył w latach 100 – ok. 178 n.e. Napisał wiele znaczących dzieł, systematyzujących dorobek starożytnej nauki greckiej, między innymi traktat o harmonii, o optyce, „Geografię”. Ale zasłynął przede wszystkim jako autor „Almagestu” - wykładu matematycznej teorii ruchów planet w układzie geocentrycznym. Pośród precyzyjnych teorii „Almagestu” astrologia nie znalazła dla siebie miejsca.
Czytaj więcej...

Penrose Roger

Penrose Roger - urodził się 8 sierpnia 1931 roku w Colchester w Anglii. Ukończył z najwyższym wyróżnieniem z matematyki University College London i rozpoczął studia doktoranckie na uniwersytecie w Cambridge. Od 1955 roku zaczął publikować oryginalne prace naukowe z teorii podgrup i pierścieni macierzy. W 1957 roku uzyskał stopień doktora za prace z dziedziny algebry i geometrii. W 1955 roku poznał Dennisa Sciamę, który zainteresował go fizyką i kosmologią.
Czytaj więcej...