Gwiazdozbiory

Byk

Zeus chcąc porwać córkę króla fenickiego Europę zamienił się w byka i wmieszał się między zwierzęta należące do królewskiego stada. Gdy któregoś dnia księżniczka zapragnęła przejażdżki, byk opuścił stado, wskoczył do morza i z Europą na grzbiecie popłynął na Kretę.

Czytaj więcej...

Bliźnięta

Gwiazdozbiór Bliźniąt przypomina starożytny mit o przyjaźni i miłości Kastora i Polluksa. Zodiakalni bliźniacy byli synami Zeusa i królowej Sparty – Ledy. Bracia wybrali się na wyprawę po złote runo. Kastor został wówczas zabity a Polluks nie potrafił pogodzić się z jego utratą. Zeus zamienił więc obu braci w gwiazdozbiór Bliźniąt; od tej pory już nic ich nie może rozdzielić.

Czytaj więcej...

Baran

Baran jest oficjalnie pierwszym gwiazdozbiorem zodiakalnym. W mitologii jest to baran o złotym runie, posłany przez Merkurego (Hermesa) na pomoc dwojgu dzieciom króla Teb, które chciała zabić zła macocha.

Czytaj więcej...

Andromeda

W mitologii Andromeda była córką króla Cefeusza i królowej Kasjopei. Kasjopeja była tak nierozsądna, że chwaliła się iż jej córka jest piękniejsza niż nimfy morskie, wywołując w ten sposób srogi gniew króla mórz, Neptuna, który posłał potwora by spustoszył królestwo Cefeusza. Andromedę przykuto do skał na morskim brzegu gdzie oczekiwała nadejścia swojego kata – potężnego wieloryba. Księżniczkę uratował Perseusz, jej przyszły mąż.

Czytaj więcej...