Kometa McNaught C/2006 P1 – widoczna gołym okiem !!!

Kometa McNaught C/2006 P1 – widoczna gołym okiem !!! - AstronomiaKometa C/2006 P1 została odkryta 7 sierpnia 2006 roku przez astronoma - Roberta McNaught'a. Miała ona wówczas jasność 17mag była usytuowana w odległości 3 jednostek słonecznych (3AU). Jej odległość ciągle maleje. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż 12 stycznia 2007 kometa znajdzie się w peryhelium i będzie w odległości 0.17 jednostki astronomicznej (ok. 25.5 mln km) od Słońca.

Wtedy też będzie najjaśniejsza. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie jej maksymalna jasność, gdyż C/2006 P1 znajdzie się zbyt blisko Słońca aby można było dokonywać obserwacji wizualnych. Istnieją jednak szanse, iż uzyska ujemne wartości magnitudo. Dokładne dane będą znane, gdy znajdzie się ona w polu widzenia koronografu SOHO C3 - 12 stycznia. Koronograf ma 16 stopniowe pole widzenia, ze Słońcem umiejscowionym w centrum widoku.

Zazwyczaj można wyznaczyć maksymalną jasność komety w małych granicach błędu. Jednak w tym przypadku prowadzone wyliczenia magnitudo różnią się i to znacznie. Zakres wyników waha się pomiędzy od 6mag do -5mag! Powodem tak dużej rozbieżności jest fakt, że kometa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Słońca patrząc z Ziemi.

Powyższe zdjęcie wykonane zostało przez Michaela Jager’a i Geralda Rhemanna , 5 stycznia 2007


Możliwość wizualnych obserwacji komety jest niestety niewielka, a to m.in. ze względu na niekorzystną pogodę. Jeśli niebo będzie przejrzyste taka możliwość istnieje już od 5 stycznia, gdy kometa jest już dość jasna. Tuż po pierwszym zmierzchu, warto spróbować odszukać ją nisko nad zachodnim horyzontem. Poranna widoczność komety skończy się na dobre 10 stycznia, a na wieczornym niebie być może da się ją jeszcze wypatrzyć nad horyzontem 12 stycznia, oczywiście pod warunkiem, że niebo nie będzie zachmurzone.

Kometa McNaught jest tak interesująca głównie dlatego, że jej jasność do końca nie jest znana i nie będzie mogła zostać dokładnie określona aż do ostatniej chwili. W sieci już nasilają się liczne dyskusje W chwili odkrycia kometa miała jasność ledwie 17mag lecz wszystko wskazuje na to, że obiekt na naszym niebie będzie niezwykle jasny.

Kometa C/2006 P1 znajdzie się:
Najbliżej Słońca: 12 stycznia 2007 (0.17AU)
Najbliżej Ziemi: 15 stycznia 2007 (0.82AU)
Najjaśniejsza: 12 stycznia 2007 (-1 do ??? mag)

Elementy orbitalne i efemeryda:
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/2006P1.html"

Źródło i zdjęcia: http://www.aerith.net

Odsłony: 3523