Czy zobaczymy deszcz meteorów od komety Halley'a? - Aquarydy 2008

Czy zobaczymy deszcz meteorów od komety Halley'a? - Aquarydy 2008Eta Aquarydy są aktywne każdego roku w okresie od 19 kwietnia do 28 maja. Nazwa roju meteorów pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Wodnika (łac. Aquarius) z którego "promieniują", czyli posiadają tam swój radiant. Rój ten powstał na skutek przelotów w okolicy Słońca jednej z najsłynniejszych komet - komety Halleya.

Czas maksymalnej aktywności przypada w tym roku na 6 maja nad ranem, kiedy to będzie można obserwować nawet 60 meteorów na godzinę. Sztuka ta jednak udaje się tylko obserwatorom na niskich szerokościach geograficznych. W Polsce rój ten jest bardzo trudny do obserwacji i jego pojedyncze meteory można podziwiać w zasadzie nad samym ranem, niespełna godzinę przed wschodem Słońca.

Rój meteorów, to zjawisko polegające na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko "spadających gwiazd". Meteory wskutek perspektywy wybiegają z jednego punktu na niebie zwanego radiantem. Radiant roju Aquarydów jest nisko położony i wschodzi ponad horyzont ok. godziny 2:00 rano. Wtedy możemy spodziewać się ciekawego widowiska. Można wtedy zauważyć "wystrzeliwanie meteorów w górę". Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie żółtawe smugi, pozostające na niebie przez "dłuższy" czas. W czasie maksimum prędkość jaką osiągają "spadające gwiazdy" to ok. 66 km/s.

Czy zobaczymy deszcz meteorów od komety Halley'a? - Aquarydy 2008

Aby wyprawa na Aquarydy była owocna ważne są trzy czynniki:
- maksimum roju w naszej lokalizacji,
- faza Księżyca,
- pogoda.

W nocy 5 maja Księżyc będzie w nowiu, zatem nie będzie utrudniał w obserwacjach.

Należy ciepło się ubrać gdyż kwietniowe i majowe noce są jeszcze chłodnawe. Znaleźć na zewnątrz miejsce gdzie nie świecą latarnie oraz gdzie nie ma budynków zasłaniających nam niebo. Należy wziąć ze sobą krzesło lub leżak skierować się w stronę wschodnią (północno wschodnią lub wschodnią) i patrzeć prosto do góry.
Najlepiej widoczne i stosunkowo jasne meteory pojawiają się w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu stopni od radiantu, więc nie należy patrzeć bezpośrednio w jego centrum.

Odsłony: 2542