Niebo w marcu 2013

Niebo w marcu 2013Przed nami trzeci miesiąc roku, w związku z czym nadchodzi również pierwsza z dwóch głównych atrakcji 2013 roku - kometa C/2011 L4 (PanSTARRS). To ona bez wątpienia będzie najważniejszym obserwacyjnym obiektem tegorocznego marca.

W tym miesiącu będą także dobre warunki do obserwacji dwóch jasnych planet: Jowisza i Saturna. W marcu mimo, iż noce są coraz krótsze, to jeszcze stosunkowo długie, by wykorzystać je do owocnych obserwacji. Mimo iż szybkimi krokami zbliża się wiosna, wygląd gwieździstego nieba zmienia się na wiosenny powoli i niepostrzeżenie.

1 marca, w Warszawie, Słońce wzejdzie o godzinie 6:22, a zajdzie o 17:16. Dnia 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawi się na horyzoncie o godzinie 6:12 (już po zmianie czasu na letni), a zniknie za nim o 19:09.
Astronomiczna wiosna rozpocznie się dokładnie 20 marca o godzinie 12:01 kiedy to Słońce wstąpi w znak Barana rozpoczynając. Długość ekliptyczna Słońca wyniesie 0 stopni.

Księżyc

Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) 4 marca o godzinie 22:53.
Nów (tarcza niewidoczna) 11 marca o godzinie 20:51.
Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) 19 marca o godzinie 18:27.
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) 27 marca o godzinie 10:27.

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 6 marca o godzinie 0:21 i 31 marca o godzinie 5:56, a najdalej 19 marca o godzinie 4:14.

Planety


Merkury znajduje się na niebie blisko Słońca i jego obserwacje w najbliższym czasie nie są możliwe.

Wenus przez cały miesiąc będzie ginąć w blasku Słońca.

Mars - zachodzi kilkanaście minut po Słońcu i jest niewidoczny.

Jowisz nadal świeci w gwiazdozbiorze Byka z jasnością około -2 magnitudo. Widać go wieczorem, kilkadziesiąt stopni nad zachodnim horyzontem. Na początku miesiąca planeta góruje na wysokości ponad 50 stopni w momencie zachodu Słońca, pod koniec marca górowanie następuje jeszcze w dzień. 31 marca na początku zmierzchu cywilnego Jowisz świecić będzie 47 stopni nad zachodnim horyzontem, pozostając widocznym do około 30 minut po północy.

Saturn zbliża się do kwietniowej opozycji i warunki do jego obserwacji robią się bardzo dobre. Planeta świeci przed świtem na południowym niebie na granicy gwiazdozbioru Panny i Wagi.3 marca w pobliżu Saturna znajdzie się Księżyc zbliżający się do ostatniej kwadry. Nieznacznie rośnie jasność obiektu - z 0,4 do 0,3 mag.

Uran jest niewidoczny w marcu. Pod koniec miesiąca znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem i w następnych tygodniach stanie się dostrzegalny na niebie porannym.

Neptun wschodzi w marcu równocześnie z dzienną gwiazdą więc w tym miesiącu pozostanie niewidoczny.


Kometa C/2011 L4 (Pan-STARRS)

Na początku miesiąca obiekt zbliżając się do Słońca osiągnie swój maksymalny blask. Niestety obserwatorzy w naszym kraju mogą zacząć wypatrywać komety dopiero w ostatniej dekadzie marca. Jej blask powinien wtedy wynosić około 4-5 wielkości gwiazdowych - są więc szanse, że da się ją dojrzeć gołym okiem. Pod koniec marca i na początku kwietnia kometa będzie znajdować się w gwiazdozbiorze Andromedy i będzie widoczna wieczorem. To może być najbardziej okazała kometa od 5 lat, czyli od czasu komety McNaught.

 

Odsłony: 4307