Niebo w kwietniu 2013

Niebo w kwietniu 2013Wydłużające się dni i skracające noce przyczyniają się do coraz krótszych obserwacji astronomicznych. W kwietniu możemy nacieszyć się 10 godzinami nocnego nieba, ale to wystarczy, by móc podziwiać atrakcje, które przygotował dla nas kosmos w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Kwiecień to drugi miesiąc obserwacji jasnej komety C/2011 L4 (PanSTARRS) która będzie również widoczna gołym okiem. To również czas najlepszej widoczności Saturna w 2013 roku związanej z nadchodzącą opozycją i okazja do sprawdzenia jak dostrzegalne może być częściowe zaćmienie Księżyca z fazą maksymalną zaledwie 1,5%.

1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godz. 6.10, a zajdzie o godz. 19.11. Pod koniec miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o godz. 5.07, a zachód o godz. 20.00. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

Kolejność faz Księżyca w kwietniu:
ostatnia kwadra - 3 kwietnia o godz. 6.36,
nów - 10 kwietnia o godz. 11.35,
pierwsza kwadra - 18 kwietnia o godz. 14.31
pełnia - 25 kwietnia o godz. 21.57.


Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 27 kwietnia o godz. 21.49, a najdalej 16 kwietnia o godz. 0.23.


25 kwietnia 2013r. będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca, widoczne w prawie całej Polsce, w Europie Wschodniej, Afryce, Azji środkowej, zachodniej Australii i Antarktydzie. Maksimum zaćmienia wystąpi o godz. 22.08 i w cieniu Ziemi schowa się tylko 1,5 proc. tarczy Srebrnego Globu.


Merkury w kwietniu pozostaje niewidoczny.

Wenus - po koniunkcji górnej ze Słońcem z 29 marca, planeta pozostanie niewidoczna.

Mars znajduje się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w kwietniu są niemożliwe.

Jowisz widoczny jest w pierwszej połowie nocy na niebie zachodnim i północno-zachodnim w gwiazdozbiorze Byka. W kwietniu jasność planety zmniejsza się z -2,2 do -2,0 mag. Jest to ostatni miesiąc z jeszcze dość dobrymi warunkami obserwacyjnymi bo pod koniec miesiąca, godzinę po zachodzie Słońca, świeci już tylko niespełna 20 stopni nad zachodnim horyzontem.

Saturn widoczny jest przez większą część nocy w gwiazdozbiorze Panny. Świeci on z jasnością porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie. Blask Saturna pod koniec miesiąca staje się największy w roku (0,1 mag.). Warunki do jego obserwacji są bardzo dobre, bo 28 kwietnia planeta znajdzie się w opozycji.

Uran - pozostaje niewidoczny.

Neptun - pozostaje niewidoczny.


Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS)
coraz bardziej zmniejsza swój blask i w tym tygodniu minie Galaktykę w Andromedzie, stając się tym samym obiektem okołobiegunowym, czyli widocznym na niebie przez całą noc. Przez pierwszą dekadę miesiąca jej blask wg prognoz powinien zawierać się pomiędzy 4,0 a 5,5 mag. co oznacza, że będzie ona obiektem dostępnym przynajmniej w lornetkach. Niewykluczone jednak, że w doskonałych warunkach obserwacyjnych poza miastem przy bezksiężycowej nocy będzie jeszcze widoczna okiem nieuzbrojonym. W czwartek, 4 kwietnia, kometa maksymalnie zbliży się do galaktyki M31. Odległość między środkami obu ciał niebiańskich wyniesie około 2,5 stopnia. M31 może posłużyć jako wskazówka do odnalezienia komety, gdyż Galaktykę w Andromedzie łatwo odnajdzie każdy obserwator nieba nawet z niezbyt dużym stażem, a kometa będzie się swobodnie mieścić razem z nią w jednym polu widzenia lornetki.


Od 16 do 25 kwietnia można będzie obserwować meteory z roju Lirydów. Radiant roju, czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wznosi się wysoko nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Moment tegorocznego maksimum przypada 22 kwietnia. W tym roku wg prognoz Lirydy mogą pojawiać się najliczniej pomiędzy godz. 06:00 a 17:00 czasu polskiego a więc w czasie niezbyt korzystnym, bo bliskim pełni Księżyca, która wypada 25 kwietnia.

Odsłony: 3594