Niebo w lipcu 2013

Niebo w lipcu 2013Noce w lipcu są krótkie, jasne i niezbyt sprzyjają obserwacjom. Mimo to warto spojrzeć w niebo ze względu na zbliżający się obfity rój meteorów a także bardzo dobre warunki do obserwacji Saturna, Urana i Neptuna.

W lipcu dni zaczynają się skracać, a noce – wydłużać. W pierwszych tygodniach po przesileniu letnim proces ten będzie jednak prawie niezauważalny.
W Warszawie, na początku miesiąca, wschód Słońca możemy obserwować o godzinie 4:19, a zachód o 21:01. Natomiast 31 lipca wschód o 4:55, a zachód o 20:29. W lipcu nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Lwa.

Kolejność faz Księżyca w lipcu:

nów - 8 lipca o godz. 9:14,
pierwsza kwadra - 16 lipca o godz. 5:28,
pełnia - 22 lipca o godz. 20:16
ostatnia kwadra - 29 lipca o godz. 19:43.


Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 21 lipca o godz. 22:28, a najdalej 7 lipca o godz. 2:37.


Planety

Merkury w lipcu znajduje się na sferze niebieskiej blisko Słońca i jego obserwacje są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Próby dostrzeżenia można podejmować od 28 lipca przed wschodem Słońca. W momencie gdy Słońce znajdywać się będzie 5 stopni kątowych pod horyzontem, wysokość Merkurego będzie nieco przekraczać 5 stopni.

Wenus podobnie jak Merkury będzie pozostawać w lipcu trudnym obiektem do obserwacji. Przez cały miesiąc kwadrans po zachodzie Słońca jej wysokość nad horyzontem wynosić będzie tylko 7 stopni, ale ze względu na jasność nieba dla niektórych może stać się dostrzegalna gdy zejdzie jeszcze bliżej horyzontu.

Mars widoczny jest pod koniec miesiąca nad ranem. Godzinę przed wschodem Słońca dojrzymy go około 10 stopni nad wschodnim horyzontem.

Jowisz tak jak Mars, od drugiej połowy miesiąca powróci na niebo. Jednak widoczność planety nie będzie na razie wiązała się z korzystnymi warunkami.

Saturn widoczny będzie w pierwszej połowie nocy nad zachodnim horyzontem na tle gwiazdozbioru Panny. 1 lipca w momencie zmierzchu cywilnego, wysokość Saturna nad horyzontem wynosić będzie nieco ponad 20 stopni, pod koniec miesiąca już 14 stopni.

Uran widoczny przez większą część nocy w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun świeci przez całą noc w gwiazdozbiorze Wodnika.


Meteory

Lipiec bez wątpienia zasługuje na miano miesiąca spadających gwiazd. Wszystko za sprawą wyjątkowo dużej liczby rojów meteorów aktywnych w tym miesiącu. W połowie lipca swoją aktywność rozpoczyna jeden z największych rojów nieba - Perseidy. Choć swoje maksimum osiągnie on dopiero w sierpniu, już pod koniec lipca potrafi popisywać się aktywnością na poziomie małych kilkunastu zjawisk na godzinę! Drugim pod względem aktywności lipcowym rojem są Delta Aquarydy S. Blisko Wodnika znajduje się gwiazdozbiór Koziorożca, a w nim radiant kolejnego lipcowego roju - Alfa Capricornidów.
Warto w lipcu spoglądać w niebo, tym bardziej, że obserwacje meteorów należą do najprostszych do wykonania obserwacji astronomicznych.

Odsłony: 4143