Niebo w lutym 2014

Niebo w lutym 2014Luty to dobry czas na obserwacje Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Miłośnicy astronomii będą też mogli podziwiać kilka efektownych koniunkcji Księżyca z jasnymi gwiazdami i planetami. W lutym dzień jest już widocznie coraz dłuższy.

 

W Warszawie, 1 lutego Słońce wzeszło o godz. 7.17, a zaszło o godz. 16.23. Natomiast ostatniego dnia miesiąca - 28 lutego - wschód wypada o godz. 6.24, a zachód o godz. 17.14. W lutym nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Ryb.

Kolejność faz Księżyca w lutym:
pierwsza kwadra - 6 lutego o godz. 20.22,
pełnia - 15 lutego o godz. 0.53
ostatnia kwadra - 22 lutego o godz. 18.15.

Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 27 lutego o godz. 20.50, a najdalej 12 lutego o godz. 6.08.

07.02 - koniunkcja Księżyca z Plejadami - Srebrny Glob w dobę po I kwadrze znajdzie się nieopodal jednego z najsłynniejszych obiektów zimowego nieba. Dystans dzielący Księżyc od jasnej gromady otwartej gwiazd M45, znanej też jako Plejady, wyniesie 6,5 stopnia. Zjawisko dobrze jest obserwować około godz. 18:30, gdy oba obiekty będą górować ponad 50 stopni nad południowym horyzontem.

 

Niebo w lutym 2014

/stellarium/


Merkury - jest w lutym widoczny po zachodzie Słońca. Około godziny po zachodzie Słońca, planeta świeci kilka stopni nad zachodnim horyzontem. Dobry czas widoczności Merkurego potrwa do około 10 lutego (wówczas blask spadnie z -0,2 do 1,5 mag.), następnie planeta zachodzić będzie krótko po Słońcu i przestanie być dostrzegalna.

Wenus - możemy obserwować na porannym niebie godzinę przed wschodem Słońca około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Blask planety wynosi -4.4 magnitudo jest więc po Słońcu i Księżycu najjaśniejszym obiektem na niebie.

Mars - znajduje się obecnie w gwiazdozbiorze Panny i widać go w drugiej połowie nocy, nieopodal jasnej, biało-błękitnej Spiki. Jego blask w ciągu miesiąca wzrasta od 0.3 do -0.4 magnitudo, co czyni go jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie. 19 lutego Mars znajdzie się w koniunkcji z Księżycem.


Jowisz - po styczniowej opozycji pozostaje dominującą planetą przez całą długą lutową noc. Największa planeta Układu Słonecznego świeci w konstelacji Bliźniąt i widać ją przez prawie całą noc. Jasność Jowisza w lutym jest już niestety malejąca. Maleje również średnica kątowa jowiszowej tarczy. W niedzielę 2 lutego Jowisz będzie świecił blaskiem -2,6 magnitudo, a jego tarcza ma średnicę 45". Wciąż jest to dużo i nawet przez lornetkę da się dostrzec pasy na jowiszowej tarczy.

Saturn - widoczny jest na południowo-wschodnim niebie przed świtem, w gwiazdozbiorze Wagi, około 20 stopni nad południowym horyzontem. W ciągu miesiąca jasność planety wzrośnie nieznacznie z 0,7 do 0,6 mag.

Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich obserwacje w lutym są albo trudne, albo wręcz niemożliwe.


W lutym nie ma żadnego dużego roju meteorów. W połowie miesiąca, pojawiają się tylko pierwsze meteory ze słabego roju Delta Leonidów. Swoje maksimum osiągają 25 lutego, a aktywność kończą 10 marca.

Odsłony: 5339