Niebo w listopadzie 2014

Niebo w listopadzie 2014Listopad to bardzo dobry miesiąc na obserwacje astronomiczne. Noce mimo, iż są coraz chłodniejsze to jednak stają się coraz dłuższe, co powinno ucieszyć prawdziwych miłośników astronomii. Zmiana czasu na zimowy i szybko zachodzące Słońce przypomina nam, że zima coraz bliżej.

W tym miesiącu czeka nas m.in. deszcz Leonidów oraz dobre warunki do obserwacji Merkurego i Jowisza.

 

Słońce:

1 listopada Słońce wzeszło w Warszawie o godz. 06.28, a zaszło o 16.09. W ostatnim dniu tego miesiąca wschód nastąpi o godz. 07.19, a zajdzie o 15.28. Tym samym w ciągu miesiąca noc wydłuży się jeszcze o około 1 godz. 40 minut. Do 23 listopada Słonce znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi, potem wstąpi w znak Skorpiona.


Księżyc:

pełnia - 6 listopada godz. 23:22
ostatnia kwadra - 14 listopada godz. 16:17
nów - 22 listopada godz. 13:32
pierwsza kwadra - 29 listopada godz. 112:07

Najdalej od Ziemi (w apogeum) Księżyc znajdzie się 15 listopada o godz. 2:57, a najbliżej (w perygeum) 3 listopada o godz.1:22 i 28 listopada o godz. 0:12.


Planety:


Merkury z dnia na dzień będzie stawał się trudniejszym obiektem do obserwacji. W sobotę 1 listopada osiągnie maksymalne oddalenie kątowe od Słońca, niecałe 19°. Kilka dni przed i po tej dacie będzie optymalnych do obserwacji pierwszej planety Układu Słonecznego. 16 listopada planeta świecić będzie tylko 5 stopni nad horyzontem z jasnością -0,7 mag.

21.11 - koniunkcja Księżyca z Merkurym. Warunki do jej obserwacji będą jednak bardzo trudne. Księżyc będący dobę przed nowiem zbliży się do świecącego z jasnością -0,7 mag. Merkurego na dystans 5 stopni kątowych. Kilkanaście minut przed wschodem Słońca znajdującym się 4 stopnie pod horyzontem, Księżyc przebywać będzie 8 stopni nad horyzontem, a Merkury 3,5 stopnia niżej. Warto posłużyć się lornetką przy okazji tej koniunkcji, ponieważ tak niewielka faza Księżyca przy tak rozświetlonym niebie i tak niewielkiej elewacji, może sprawić, że gołym okiem zjawisko będzie dla nas niezauważalne.

Wenus przez większość miesiąca będzie bardzo trudna do zaobserwowania. Pod koniec miesiąca, około pół godziny po zachodzie słońca, można ją zaobserwować nisko nad zachodnim horyzontem.

{googleAds}
{/googleAds}

Mars wciąż wędruje nisko nad horyzontem. Świeci cały miesiąc w gwiazdozbiorze Strzelca godzinę po zachodzie Słońca na wysokości około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

26.11 - koniunkcja Księżyca z Marsem to ostatnie spotkanie tego typu w listopadzie. Podczas największego zbliżenia około godzinę po zachodzie Słońca nad południowo-zachodnim horyzontem oba obiekty będzie dzielił dystans 6 stopni. Podczas tego spotkania faza Księżyca wynosić będzie 20%, Mars z kolei świecić będzie 6 stopni niżej.


Jowisz jest w listopadzie doskonale widoczny w gwiazdozbiorze Lwa. Pojawia się nad horyzontem już przed godziną 23:00, a najwyżej nad widnokręgiem znajduje się po godzinie 6:00.

13/14.11 będziemy mogli obserwować koniunkcję Księżyca z Jowiszem. Wtedy to Srebrny Glob zbliży się do planety na dystans 7 stopni kątowych. Zjawisko to widoczne będzie przez całą noc, jednak w celu dostrzeżenia obu obiektów w najmniejszej odległości obserwacje najlepiej przeprowadzić w czasie górowania obu obiektów ok. godz. 05:30.

 

Niebo w listopadzie 2014


Saturn zachodzi równocześnie ze Słońcem i jest niewidoczny. 17 listopada znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem i przejdzie na niebo poranne, na którym widoczność w nowym sezonie 2014/015 rozpocznie się od kolejnego miesiąca.


Uran świeci przez prawie całą noc w gwiazdozbiorze Ryb. Wieczorem wznosi się, osiągając kulminacyjną wysokość około północy. Następnie opada w kierunku południowo-zachodnim.


Neptun znajduje się przez większą część nocy w gwiazdozbiorze Wodnika.


Od 6 do 30 listopada promieniują meteory z roju Leonidów (LEO), związanego z kometą 55P/Tempel-Tuttle. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa. Główne maksimum aktywności przypada w tym roku ok. 18 listopada. Wówczas będziemy mogli zaobserwować nawet do 20-30 meteorów na godzinę. W tym roku obserwacje będą szczególnie korzystne, gdyż nie będzie im przeszkadzał Księżyc. Faza Księżyca wypada w tym roku korzystnie gdyż nasz satelita oświetlony będzie w zaledwie 18%.

Odsłony: 2826