Niebo we wrześniu 2019

Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym dni są coraz krótsze. Dla obserwatorów nieba jest to dobra wiadomość, gdyż wiąże się to z wydłużającymi się nocami zachęcającymi do obserwacji... (o ile pogoda pozwoli).

Planety niestety nie będą atrakcją wrześniowego nieba, jednak bez wątpienia swój cas warto poświęcić na obserwację Drogi Mlecznej, która staje się teraz widoczna najlepiej w całym roku.


Merkury - niewidoczny  

Wenus - niewidoczna

Mars - niewidoczny

Jowisz - świeci przez cały miesiąc w gwiazdozbiorze Wężownika w pierwszej części wieczoru, nisko na niebie południowo-zachodnim z jasnością ok. -2,0 mag. Na początku miesiąca Jowisz zachodzi około 22:45, pod koniec września pora ta przesunie się już do okolic godz. 21:00 CEST. 5 i 6 września z planetą spotka się Księżyc przebywający w I kwadrze

Saturn - widoczny jest przez cały wrzesień w gwiazdozbiorze Strzelca. Planeta jako jedyna w tym miesiącu jest widoczna gołym okiem. Jasność Saturna w tym miesiącu wynosi 0,3 mag., i stopniowo maleje.

Uran - widoczny jest przez większą część nocy w gwiazdozbiorze Barana.W związku ze zbliżającą się opozycją planety w październiku, już teraz Uran ma bardzo dobre warunki widoczności w tym roku.

Neptun - 10 września znajdzie się w opozycji, osiągając najwyższą jasność w roku (7,7 mag.) i będąc widocznym przez całą noc. Mimo tych dobrych warunków planeta jest na tyle słabym obiektem, że do jej dostrzeżenia potrzebna jest lornetka lub nieduży teleskop.


Inne zjawiska astronomiczne we wrześniu:

 - 05-06.09 - koniunkcja Księżyca z Jowiszem - przez dwa wieczory z rzędu - 5 i 6 września nisko na niebie południowo-zachodnim będziemy mogli obejrzeć spotkanie Srebrnego Globu z Jowiszem. Podczas obu wieczorów Księżyc przebywać będzie w najkorzystniejszej fazie dla obserwacji lornetkami jak i teleskopami - 5 września jego oświetlenie wynosić będzie 46%, dobę później 56%.

- 08.09 - koniunkcja Księżyca z Saturnem - w momencie najkorzystniejszego położenia obu obiektów, tj. w okolicach górowania, około 20:40 CEST, dystans między Księżycem a Saturnem wyniesie tylko 2,5 stopnia, co sprawi, że zjawisko to będzie się doskonale prezentować w pełnej krasie.

- 20.09 - koniunkcja Księżyca z Aldebaranem - Mieniący się pomarańczowo-czerwonawym blaskiem Aldebaran będący najjaśniejszą gwiazdą Byka znajdzie się niespełna 3,5 stopnia od zmierzającego ku III kwadrze Srebrnego Globu, zatem będziemy tu mieć do czynienia z kolejną koniunkcją świetnie nadającą się do obserwacji lornetkami i pozwalającą na objęcie obu obiektów w polu widzenia.

- od 20.09 - widoczność ISS - kolejny okres wieczornej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na polskim niebie

- 23.09 - równonoc jesienna - otwarcie kolejnej pory roku nastąpi o godz. 09:50 CEST.

 

Odsłony: 2555