Niebo w czerwcu 2007

Niebo w czerwcu 2007 - AstronomiaCzerwcowe noce są krótkie i ciepłe, co niestety nie sprzyja obserwacjom astronomicznym. Tegoroczne astronomiczne lato, rozpocznie się w czwartek 21 czerwca - o godz. 20.06 - kiedy to Słońce wstąpi w znak Raka. Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa do momentu równonocy jesiennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 czerwca a 23 września.

Podczas lata astronomicznego dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. 21 czerwca Słońce wzejdzie o godz. 4.30, a zajdzie o 20.53; zatem dzień będzie trwał 16 godzin i 23 minuty; będzie to najdłuższy dzień (najkrótsza noc) tego roku, dłuższy od najkrótszego aż o 8 godz. i 18 minut.

Obserwacja Księżyca w czerwcu:

pełnia - 1 czerwca, 1:04 UT
ostatnia kwadra - 8 czerwca, 11:43 UT
nów - 15 czerwca, 3:13 UT
I kwadra - 22 czerwca, 13:15 UT
perygeum orbity - 12 czerwca, 17:42 UT
apogeum orbity - 24 czerwca, 15:41 UT

Merkury będzie widoczny nisko nad północno-zachodnim horyzontem, w godzinę po zachodzie Słońca. Najlepsza okazja do jego obserwacji będzie wieczorem 1 czerwca i podczas kilku następnych.

Wenus (-4.3 magnitudo) jako Gwiazda Wieczorna dominuje na zachodnim niebie, ale jej wysokość nad horyzontem, w godzinę po zachodzie Słońca, z początkowych 20 maleje do 10 stopni na koniec miesiąca. 18 czerwca około 16:30 - dojdzie do zakrycia Wenus przez ciemny brzeg Księżyca (cz. oświetlona tarczy ok. 14%). Potrwa ono do 17:50. Zjawisko będzie widoczne w dzień, na wysokości 56 stopni nad horyzontem i będzie dostępne dla obserwatorów w całej Polsce.

W przeciwieństwie do Wenus, rozpoczyna się sezon na Marsa. Możemy go dojrzeć nad ranem,w godzinę przed wschodem Słońca na początku miesiąca tylko 10 stopni nad wschodnim horyzontem, lecz pod jego koniec już całe 20 stopni. Niestety, jego mankamentem jest nadal mała jasność.

Jowisza należy szukać w gwiazdozbiorze Wężownika gdzie widoczny jest całą noc. Planeta w dniu 6 czerwca będzie w opozycji, osiągając największą w tym roku jasność (-2.8 magnitudo).Obserwacje szczegółów na jej powierzchni utrudni niska wysokość nad horyzontem nawet podczas górowania.

Warunki do obserwacji Saturna (+0.3) pogarszają się w szybkim tempie. Na początku miesiąca widać go wieczorem około 30 stopni nad północno-zachodnim horyzontem, pod koniec miesiąca na wysokości już tylko 10 stopni.

W ostatnich dniach czerwca, na porannym północno-wschodnim niebie, tuż przed wschodem Słońca, wysuną się Uran i Neptun. Jednak z powodu ich małej wysokości nad horyzontem, będą bardzo trudne do zaobserwowania.

"Białe noce" uniemożliwią również obserwacje Plutona.

Roje meteorów widoczne w czerwcu:

Botydy (gwiazdozbiór Wolarz).Promieniować będą od 22 czerwca do 2 lipca z maksimum 27 czerwca o godz. 22. Jednakże Księżyc zbliżający sie do pełni, będzie utrudniał nam obserwacje.

Czerwcowe Lirydy (Lutnia). Obserwowane od 11 do 21 czerwca. Rój ten nie jest zbyt obfity, maksimum aktywności przypada na 16 czerwca. Księżyc w nowiu nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Życzymy udanych obserwacji oraz słonecznych i ciepłych dni, oczywiście z jak najmniejsza ilością cumulonimbusów.

Odsłony: 4007