Niebo w październiku 2007

Niebo w październiku 2007 - AstronomiaPaździernik jest najdłuższym miesiącem w roku kalendarzowym, ponieważ wypada wtedy zmiana czasu z letniego na zimowy i jest on dłuższy o jedną godzinę od pozostałych 31-dniowych miesięcy. Niebo jesienne już nie obfituje w szczególnie ciekawe obiekty w porównaniu z latem i wiosną.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ciekawych gwiazdozbiorów: Perseusza, Pegaza, Andromedy, Ryb i Wodnika. Można pokusić się o mniejsze konstelacje takie jak: Trójkąt, Baran i Jaszczurka. Na jesiennym niebie nie ma charakterystycznego punktu ułatwiającego orientację na niebie. Może nim być ewentualnie Czworokąt Pegaza. Tworzą go cztery gwiazdy, które pełnią na niebie rolę końskiego tułowia.
Słońce
Dni są coraz krótsze, co widać po momentach wschodu i zachodu Słońca. W Warszawie 1 października Słońce wzejdzie o godz. 4:36, a zajdzie o 16:14, natomiast 31 października wzejdzie o 5:29, a zajdzie o 15:10.
W październiku Słońce wstępuje w znak Skorpiona.

Księżyc
Bezksiężycowe noce będziemy mieli w pierwszej połowie października ze względu na kolejność faz Księżyca:
ostatnia kwadra - 3 października o godz. 10:06,
nów – 11 października o godz. 05:01,
pierwsza kwadra – 19 października o godz. 08:33,
pełnia 26 października o godz. 04:51.

W apogeum Księżyc znajdzie się 6 października o godz. 14:15, a w perygeum 26 października o godz. 11:53.

Merkury będzie możliwy do obserwacji w ostatnich dniach października nad ranem, około godzinę przed wschodem Słońca. 31 października wzniesie się on na wysokość 6° nad południowo-wschodni horyzont, świecąc z jasnością +1,2m. Przez teleskop można będzie wtedy zobaczyć tarczę planety o średnicy 9'', w fazie wynoszącej jedynie 12%.

Wenus możemy obserwować przez cały październik na praktycznie tej samej wysokości nad południowo-wschodnim horyzontem, wynoszącej na początku świtu około 30°. Przez teleskop widoczna będzie tarcza planety o średnicy malejącej od 32'' do 23'', w fazie zbliżającej się do „kwadry”.

Mars widoczny będzie w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Bliźniąt (na prawo od Księżyca - na wschodzie). Jego jasność wzrośnie w ciągu miesiąca od -0,2m do -0,6m Przez teleskopy będzie można zauważyć wzrost średnicy jego tarczy od 10'' do 12'', co umożliwi już dostrzeżenie szczegółów powierzchniowych.

Jowisz z dnia na dzień zachodzi coraz wcześniej więc pogarszają się również warunki jego widzialności. O godz. 18:30 będzie widoczny na prawo i w górę od Księżyca. Pod koniec października, w godzinę po zachodzie Słońca, można go znaleźć na wysokości zaledwie 8° nad południowo-zachodnim horyzontem.

Saturn świeci nad ranem, w gwiazdozbiorze Lwa jako „gwiazda” 0,9m.

Warunki obserwacji Urana i Neptuna w stosunku do września nie zmieniają się.

Planeta karłowata (134340) Pluton zachodzi wieczorem i jej obserwacja jest już raczej niemożliwa.

Nadal można natomiast obserwować znajdującą się w pobliżu opozycji, w gwiazdozbiorze Byka, planetę karłowatą (1) Ceres.

Niebo w październiku 2007 - Astronomia

Meteory

Od 14 do 27 października promieniują szybkie meteory z roju epsilon (Geminidów EGE), związanego z kometą C/Ikeya (1964 N1). Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Maksimum aktywności przypada 18 października, toteż w porannych obserwacjach tego słabego roju nie będzie przeszkadzał Księżyc zbliżający się do pierwszej kwadry.

Od 2 października do 7 listopada promieniują szybkie, białe meteory ze śladami, z roju Orionidów (ORI), związanego z kometą 1P/Halley. Ich radiant leży na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt. Maksimum aktywności przypada 21 października. Warunki obserwacyjne w tym roku są bardzo dobre, gdyż w porannych obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.

Od 6 do 10 października promieniują wolne meteory z roju Drakonidów (GIA), związanego z kometą 21P/Giacobini-Zinner (dlatego zwane są również Giacobinidami). Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Smoka. Maksimum przewidywane jest 9 października o godz. 4:30. Warunki obserwacji w tym roku są bardzo dobre, w związku ze zbliżającym się do nowiu Księżycem.

Ważniejsze złączenia planet i Księżyca:

2 października godz. 19:00 - złączenie Marsa z Księżycem w odl. 4°.

7 października o godz. 06:00 - złączenie Wenus z Księżycem w odl. 3°.

7 października o godz. 15:00 - złączenie Saturna z Księżycem w odl. 2°.

13 października o godz. 00:00 - złączenie Merkurego z Księżycem w odl. 2°.

14 października o godz. 19:00 - złączenie Wenus z Saturnem w odl. 3°.

16 października o godz. 04:00 - złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 6°.

21 października o godz. 05:00 - złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 2°.

23 października o godz. 02:00 - złączenie Urana z Księżycem w odl. 1°.

28 października między godz. 0:05 a 1:25 (czasu zimowego) nastąpi zakrycie przez Księżyc niektórych jaśniejszych gwiazd w Plejadach.

Odsłony: 5155