Niebo w marcu 2008

Niebo w marcu 2008 - AstronomiaMarzec to ostatni zimowy i pierwszy wiosenny miesiąc. To także czas dalszego intensywnego wydłużania się dnia i skracania nocy. Marcowe niebo niewątpliwie będzie należeć do Marsa, Jowisza i Saturna. Ciekawe zjawisko szykuje się na wieczór 12 marca, kiedy Księżyc na dwa dni przed pierwszą kwadrą zakryje Plejady.

Jednak tak emocjonujących zjawisk na niebie jakie miały miejsce w lutym niestety nie będzie. Wiosna, na którą czekamy zawsze z utęsknieniem, rozpocznie się 20 marca o godz. 06:48.

Słońce
Znajdzie się W punkcie równonocy wiosennej 20 marca o godz. 6:48. Punkt ten nosi nazwę "punktu Barana" (zaczyna się od niego zodiakalny znak Barana). Moment, w którym Słońce się w nim znajdzie uważamy za początek wiosny astronomicznej.
W marcu dzień wydłuży się równo o dwie godziny. W Warszawie 1 marca Słońce wzejdzie o 6:22, zajdzie o 17:16, a 31 marca wzejdzie o godz. 5:12 a zajdzie o godz. 18:09.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca w marcu jest następująca:

nów (tarcza niewidoczna) - 7 marca o godz.18:14
pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 14 marca o godz. 11:46
pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 21 marca o godz. 19:40
ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 29 marca o godz. 22:47

Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi (perygeum) 10 marca o godzinie 22:42 zaś najdalej nas (apogeum) 26 marca o godzinie 21:12.

Planety, planety karłowate i planetoidy

Merkury i Wenus, czyli dwie pierwsze planety Układu Słonecznego drugi miesiąc z rzędu są niewidoczne z powodu przebywania zbyt blisko Słońca.

Mars
Świeci w gwiazdozbiorze Bliźniąt w pierwszej połowie nocy. Ponieważ jego odległość od Ziemi zwiększa się, jasność planety w ciągu miesiąca spadnie od 0,3m do 0,8m. Zmniejsza się także średnica tarczy Marsa, od 9'' na początku marca do zaledwie 7'' pod koniec miesiąca. Utrudni to znacznie teleskopowe obserwacje szczegółów powierzchniowych planety. Wystarczy jednak do dostrzeżenia fazy, osiągającej w drugiej połowie marca wartość maksymalną w 2008 r.
Marsa najlepiej obserwować tuż po zachodzie słońca bardzo wysoko na południowym niebie, a około północy coraz niżej na niebie zachodnim. 14 marca do Marsa na niebie zbliży się Księżyc i wówczas łatwiej go będzie odnaleźć.

Jowisz
Znajduje się nisko nad południowo-wschodnim horyzontem, świecąc z jasnością -2,0 w gwiazdozbiorze Strzelca. Znajduje się on na na praktycznie stałej wysokości 10°. Jednak żeby go zobaczyć trzeba wstać tuż przed wschodem słońca. Najlepiej obserwować go na otwartej przestrzeni z dala od świateł miejskich. Przez teleskopy można obserwować zmiany w układzie chmur planety oraz zjawiska w układzie jej księżyców galileuszowych. Szczególnie ciekawie zapowiada się świt 2 i 3 marca, kiedy tuż obok Jowisza znajdzie się Księżyc.

Niebo w marcu 2008 - Astronomia

Saturn
Świeci jako „gwiazda” o jasności 0,3m przez całą noc w gwiazdozbiorze Lwa. Wieczorem widoczny jest wysoko nad południowo-wschodnim horyzontem, chwilę po północy na południowo-zachodniej stronie nieba, a przed wschodem słońca nisko nad zachodnim horyzontem. Mimo, iż lutowa opozycja planety jest już za nami to średnica jej tarczy wynosi nadal aż 20''. Dzięki temu, korzystając nawet z niewielkich teleskopów amatorskich możemy obserwować zmiany w układzie chmur planety oraz strukturę jej pierścieni.

Uran i Neptun w marcu znajdą się na tyle blisko naszej gwiazdy, że będą niewidoczne.

Planeta karłowata (134340) Pluton
Widoczna jest nad ranem w gwiazdozbiorze Węża. Jej jasność jest jednak bardzo niewielka gdyż wynosi jedynie 14,0m więc do jej zaobserwowania niezbędny jest teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 15 cm.

Meteory

W dniach od 25 stycznia do 15 kwietnia promieniują Wirginidy (VIR). Prawdopodobnie związane są one z kometą Gambarta obserwowaną w 1834 roku. W skład strumienia wchodzą powolne, jasne żółto-pomarańczowe meteory i bolidy. Głównym składnikiem strumienia Wirginid są alfa Wirginidy, których słabo wyróżnione maksimum aktywności przypada na 24 marca. W obserwacjach tego słabego roju w okresie maksimum będzie w tym roku przeszkadzał Księżyc w pobliżu pełni.


Inne ważne wydarzenia: (Momenty wszystkich zjawisk podane są w czasie uniwersalnym UT (Greenwich). Aby otrzymać datę w obowiązującym w marcu w Polsce czasie, należy dodać 1 godzinę.)

3 marca godz.00 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 4°.

3 marca godz.11 - Merkury w maksymalnej elongacji zachodniej od Słońca w odległości 27°.

5 marca godz.16 - Złączenie Merkurego z Księżycem w odl. 0,6°.

5 marca godz.20 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl. 0,2°.

5 marca godz.22 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 0,8°.

7 marca godz.20 - Złączenie Urana z Księżycem w odl. 2°.

8 marca godz.00 - Złączenie Wenus z Neptunem w odl. 0,6°.

9 marca godz.05 - Uran w koniunkcji ze Słońcem.

9 marca godz.07 - Złączenie Merkurego z Neptunem w odl. 1°.

12 marca godz.18 - przejście Księżyca na tle gwiazd ze znanej gromady otwartej - Plejad.

15 marca godz.04 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl. 0,7°.

19 marca godz.12 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl. 3°.

20 marca godz.05:48 - Słońce wstępuje w znak Barana, jego długość ekliptyczna wynosi wtedy 0°; mamy początek wiosny astronomicznej i zrównanie dnia z nocą.

24 marca godz.14 - Złączenie Merkurego z Wenus w odl. 1°.

27 marca godz.20 - Złączenie Merkurego z Uranem w odl. 2°.

29 marca godz.23 - Złączenie Wenus z Uranem w odl. 0,7°.

30 marca godz.18 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 4°.

Jak widać z powyższego, bliskość Wiosny, niech nas raczej zachęca do ostatnich zimowych spacerów. Dodatkowo życzyć sobie tylko wypada bezchmurnego nieba, a w marcu takie często bywa. Na zakończenie i na pocieszenie, spoglądając wieczorem, w środku nocy lub wczesnym rankiem w rozgwieżdżone niebo, przypomnijmy sobie jeszcze jedno staropolskie przysłowie:

"Wiosna śliczna kwiatkami, a jesień snopkami"...

a zatem, wszystkim serdecznie życzymy stosownej pogody.

Odsłony: 3698