Niebo w kwietniu 2008

Niebo w kwietniu 2008 - AstronomiaNajwiększymi atrakcjami kwietniowego nieba będą widoczny wieczorem Saturn oraz dość aktywny rój Lirydów. Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej. Ogromnie pocieszającym będzie fakt, iż w tym miesiącu Słońce wznosi się coraz wyżej ponad równik niebieski.

1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 5:10, a zajdzie o 18:10. 30 kwietnia wschód możemy obserwować o 4:07, a zachód o 19:00. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

Kolejność faz Księżyca jest w kwietniu następująca:

nów (tarcza niewidoczna) - 6 kwietnia o godz.04:55
pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 12 kwietnia o godz. 19:32
pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 20 kwietnia o godz. 11:25
ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 28 kwietnia o godz. 15:12

W perygeum Księżyc znajdzie się 7 kwietnia o godz. 20:31, w apogeum 23 kwietnia o godz. 10:35.

Planety, planety karłowate i planetoidy

Merkury
Widoczny będzie pod koniec miesiąca w godzinach wieczornych, nisko nad północno-zachodnim horyzontem. Będzie on świecił z jasnością -1m. Maksymalną wysokość nad horyzontem planeta osiągnie dopiero tuż przed połową maja, jednak już 30 kwietnia, w godzinę po zachodzie Słońca, odnajdziemy ją na wysokości 7°. Korzystając z teleskopu o powiększeniu 100×, zobaczymy tarczę Merkurego o średnicy 6'', w fazie malejącej po „pełni”.

Wenus
Jest nadal niewidoczna gdyż znajduje się na niebie w pobliżu Słońca.


Mars
Widoczny jest wieczorem wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Ponieważ planeta oddala się od Ziemi, w ciągu miesiąca maleje zarówno jej jasność (od 0,9m do 1,2m), jak również średnica tarczy (od 7'' do 6''). Przy tak małej średnicy tarczy przez teleskop zobaczymy jedynie fazę planety, wynoszącą aż 90%.

Jowisz
Świeci nad ranem coraz wyżej nad południowo-wschodnim horyzontem z jasnością -2m. Pod koniec miesiąca, na godzinę przed wschodem Słońca znajdzie się on na wysokości prawie 15°.

Saturn
Nadal świeci wieczorem w gwiazdozbiorze Lwa z jasnością 0,3m. Jego kąt nachylenia płaszczyzny pierścieni do Ziemi (maksymalny w 2008 roku) ułatwi dostrzeżenie „Przerwy Cassiniego” między pierścieniem A i B nawet w teleskopach o średnicy obiektywu 10 cm.


Uran i Neptun nadal przebywają na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Planeta karłowata (134340) Pluton góruje na wysokości 21° nad południowym horyzontem w drugiej połowie nocy.

Kwiecień jest też idealnym miesiącem do polowania na Hydrę – konstelację znaną w Polsce pod nazwą: Wąż Wodny. Mityczny potwór zaklęty w gwiazdy wije się nisko nad horyzontem od południowego-zachodu aż do południowego-wschodu; jest to gwiazdozbiór rozciągający się na szerokość 110 stopni kątowych, zatem obejmuje blisko 1/3 widnokręgu! Trudno obserwować go w całości – do tego potrzebne jest bardzo czyste niebo, bowiem Wąż Wodny składa się z niepozornych gwiazd (najjaśniejsza – Alphard – to obiekt drugiej wielkości gwiazdowej), a niektóre wędrują niziutko nad linią Południa. Z pomocą w poszukiwaniach przyjdą znajome – mamy nadzieję - konstelacje Lwa i Panny, pod którymi świeci Hydra wioząca na grzbiecie Sekstans, Puchar i Kruka. Zobaczyć całą Hydrę – to jest coś!

Niebo w kwietniu 2008 - Astronomia

Meteory

W dniach 16-25 kwietnia możemy obserwować meteory z roju Lirydów, które utworzone zostały przez kometę Thatchera. Radiant roju, czyli miejsce z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wznosi się wysoko nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Moment tegorocznego maksimum przypada 22 kwietnia nad samym ranem. Warunki obserwacji w tym roku są bardzo złe, gdyż w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc tuż po pełni.


Inne ważne wydarzenia: (Momenty tych zjawisk podane są w czasie uniwersalnym UT (Greenwich). Aby otrzymać datę w obowiązującym w marcu w Polsce czasie, należy dodać 1 godzinę.)

2 kwietnia godz.11 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl.0,6°.

4 kwietnia godz.07 - Złączenie Urana z Księżycem w odl.2°.

4 kwietnia godz.22 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl.3°.

5 kwietnia godz.07 - Złączenie Merkurego z Księżycem w odl.4°.

6 kwietnia - Księżyc Saturna Tytan w maksymalnej elongacji wschodniej.

11 kwietnia godz.05 - Maksymalna libracja Księżyca (7,1°) w kierunku Mare Australe (oświetlone).

12 kwietnia godz.05 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl.0,3°.

14 kwietnia - Księżyc Saturna Tytan w maksymalnej elongacji zachodniej.

15 kwietnia godz.15 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl.3°.

16 kwietnia godz.20 - Merkury w koniunkcji górnej ze Słońcem.

16 kwietnia godz.22 - Minimalna libracja Księżyca (6,0°) w kierunku Mare Crisium (oświetlone).

19 kwietnia godz.16:50 - Słońce wstępuje w znak Byka, jego długość ekliptyczna wynosi wówczas 30°.

22 kwietnia - Księżyc Saturna Tytan w maksymalnej elongacji wschodniej.

22 kwietnia godz.12 - Maksymalna libracja Księżyca (6,6°) w kierunku krateru Plato (oświetlony).

27 kwietnia godz.09 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl.3°.

29 kwietnia godz.19 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl.0,4°.

30 kwietnia - Księżyc Saturna Tytan w maksymalnej elongacji zachodniej.

Oto tylko najważniejsze zjawiska na niebie, które polecamy do obserwacji, lub chociażby do wiosennych spacerów przy bezchmurnym niebie, czego ciepło wszystkim Państwu życzymy, jednocześnie przypominając przysłowie:

"Kiedy w kwietniu słonko grzeje, nikt wtedy nie zubożeje"

Odsłony: 4654