Niebo w lipcu 2008

Niebo w lipcu 2008 - AstronomiaW lipcu trudno będzie obserwować obiekty na nocnym niebie, gdyż noce są bardzo krótkie i słabszych gwiazd, planet, galaktyk i mgławic nie zobaczymy. O tej porze roku obserwacje najlepiej prowadzić na wolnej przestrzeni...na przykład pod namiotem :)

W lipcu rozpoczyna aktywność jeden z największych rojów meteorów - Perseidy. Niekwestionowanym "królem" tego miesiąca będzie Jowisz.

Słońce
Z uwagi na malejącą deklinację Słońca, w tym miesiącu dni będą coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. 4 lipca o godz. 10:00 Ziemia znajdzie się w najdalszym od Słońca punkcie swojej orbity — w aphelium. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152 milionów kilometrów.
W Warszawie 1 lipca Słońce wzejdzie o godz. 4:19, a zajdzie o 21:00, a 31 lipca wzejdzie o 4:56, zajdzie o 20:28. W lipcu Słońce wstępuje w znak Lwa.

Księżyc

Bezksiężycowe noce będziemy mieli na początku i pod koniec miesiąca, bowiem kolejność faz Księżyca jest w tym miesiącu następująca:

nów (tarcza niewidoczna) - 3 lipca o godz. 4:19,
pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 10 lipca o godz. 6:35,
pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 18 lipca o godz. 9:59,
ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 25 lipca o godz. 20:42.

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 1 lipca o godz. 23:26 i 30 lipca o godzinie 01:23, a najdalej - 14 lipca o 6:12.

Merkury pojawi się na początku lipca tuż przed wschodem Słońca bardzo nisko nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Byka. Teoretycznie będzie można próbować go dostrzec, jednak nawet w dniu maksymalnej kulminacji, 10 lipca, wzniesie się on na maksymalną wysokość jedynie 3,5°, świecąc z jasnością -0,5m (na początku świtu cywilnego, tj. ok. godzinę przed wschodem Słońca), co czyni jego obserwacje praktycznie niemożliwymi.

Wenus nadal pozostanie niewidoczna, ponieważ kolejny miesiąc znajdować się będzie zbyt blisko Słońca w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Mars będzie widoczny jeszcze tylko na początku miesiąca, wieczorem, około 13 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Lwa. Warunki obserwacji planety z dnia na dzień się pogarszają. Wieczorem 6 lipca do Marsa na niebie zbliży się Księżyc i wówczas łatwiej go będzie odnaleźć. Warto próbować dostrzec Marsa również wieczorem 10 lipca, gdy zbliży się on do Saturna na odległość równą zaledwie średnicy tarczy Księżyca. Pod koniec lipca Mars znajdzie się już tylko 5 stopni nad horyzontem, co przy blasku planety wynoszącym 1.6 wielkości gwiazdowej, czyni obserwacje praktycznie niemożliwymi.

Niebo w lipcu 2008 - Astronomia

Jowisz jaśnieje na niebie przez całą noc, dlatego możemy spokojnie obserwować jego wędrówkę ze wschodniego do zachodniego horyzontu. Świeci on w gwiazdozbiorze Strzelca z jasnością -2,7m. W związku z opozycją średnica tarczy Jowisza osiąga największą w 2008 r. wartość, równą 47'', co ułatwi teleskopowe obserwacje szczegółów w atmosferze planety oraz zjawisk w układzie jej największych księżyców. Szczególnie ciekawie zapowiada się świt 16 i 17 lipca, kiedy tuż obok Jowisza znajdzie się Księżyc.

Saturn będzie widoczny przez pierwszą połowę nocy nisko nad zachodnim horyzontem, nieco na lewo i w górę od Marsa w gwiazdozbiorze Lwa. Wieczorem 6 lipca dołączy do niego Księżyc. Planeta świeci jasnością +0,6m. Warunki widzialności planety szybko się jednak pogarszają i pod koniec miesiąca jej obserwacja stanie się praktycznie niemożliwa.

Uran i Neptun są najtrudniejszymi do obserwacji planetami, dla tych, którzy nie posiadają teleskopu. W lipcu z powodu krótkiej nocy wiele słabszych obiektów na niebie nie jest widocznych, a obie planety się do nich zaliczają. Jeśli ktoś będzie wyposażony w teleskop to może je odszukać w gwiazdozbiorach Wodnika i Koziorożca. Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą.

Planeta karłowata (134340) Pluton jest widoczna w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Strzelca, jednakże jej jasność wynosi jedynie 13,9m i do jej zaobserwowania niezbędny jest teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 20 cm.

10 lipca około godziny 20 naszego czasu dojdzie do maksymalnego zbliżenia Saturna i Marsa. Planety znajdą się w niewielkiej odległości kątowej i będzie dzielił je dystans tylko 0.6 stopnia, a więc niewiele większy od tarczy Księżyca. Obserwacje tego zjawiska będą jednak bardzo trudne, gdyż obie planety będą świecić nisko nad zachodnim horyzontem.

W lipcu możemy podziwiać planetoidę (4) Westę. W jej przypadku lornetka byłaby najlepszym instrumentem obserwacyjnym. Planetoidę możemy znaleźć w gwiazdozbiorze Wieloryba.

Lipiec to doskonały czas dla obserwatorów meteorów. W drugiej połowie lipca można obserwować meteory z kompleksu Akwarydów/Kaprikornidów: Piscis Austrinidy (PAU) (22h44m, -30°), południowe delta Akwarydy (SDA) (22h36m, -16°) i alfa Kaprikornidy (CAP) (20h28m, -10°). Roje te składają się ze słabych, stosunkowo wolnych meteorów, chociaż w skład CAP wchodzą też niekiedy bardzo jasne i powolne (a więc efektowne) bolidy. Piscis Austrinidy są rojem bardzo słabo zbadanym o niskiej aktywności i wymagają obserwacji, z kolei południowe delta Akwarydy są jednym z najaktywniejszych rojów nieba południowego, natomiast aktywność alfa Kaprikornidów jest niska. Maksimum aktywności rojów przypada 27 lipca (PAU i SDA) oraz 29 lipca (CAP), toteż w ich obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc zbliżający się do nowiu.

W połowie lipca swoją aktywność rozpoczyna jeden z największych rojów nieba - Perseidy. Choć swoje maksimum osiągnie on dopiero w sierpniu, już pod koniec lipca potrafi popisywać się aktywnością na poziomie małych kilkunastu zjawisk na godzinę!

Inne ważne wydarzenia:

1 lipca o godz. 17:00 - Złączenie Merkurego z Księżycem w odl. 8°.

1 lipca o godz. 20:00 - Merkury w maksymalnej elongacji zachodniej od Słońca w odległości 22°.

3 lipca o godz. 16:00 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl. 2°.

4 lipca o godz. 10:00 - W swoim ruchu po orbicie wokółsłonecznej Ziemia znajduje się najdalej od Słońca, w aphelium, w odl. 1,016738 j.a.

6 lipca o godz. 20:00 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl. 3°.

6 lipca o godz. 24:00 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl. 4°.

9 lipca o godz. 11:00 - Jowisz w opozycji do Słońca.

10 lipca o godz. 20:00 - Złączenie Marsa z Saturnem w odl. 0,6°.

17 lipca o godz. 14:00 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 3°.

20 lipca o godz. 15:00 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 1°.

22 lipca o godz. 12:57 - Słońce wstępuje w znak Lwa, jego długość ekliptyczna wynosi wtedy 120°.

22 lipca o godz. 24:00 - Złączenie Urana z Księżycem w odl. 4°.

29 lipca o godz. 22:00 - Merkury w koniunkcji górnej ze Słońcem.

(Momenty złączeń planet z Księżycem podane są dla współrzędnych Warszawy. Dla każdego złączenia podano momenty największego zbliżenia obiektów na niebie. Podane są wszystkie złączenia, nie tylko widoczne w Polsce.)

Odsłony: 5721