Niebo w lutym 2009

Niebo w lutym 2009 - AstronomiaMimo, iż drugi miesiąc bieżącego roku będzie liczył zaledwie 28 dni to będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń astronomicznych. Do tych "naj..." możemy zaliczyć m.in. częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca, widoczną przez lornetkę kometę C/2007 N3 (Lulin) a także Saturna zbliżającego się do opozycji i jasno świecącą Wenus.

Słońce

Dni stają się coraz dłuższe. Słońce wędruje po części ekliptyki położonej pod płaszczyzną równika niebieskiego, ale jego deklinacja wzrasta w ciągu miesiąca od -17° do -8°, w związku z czym dnia przybywa prawie o dwie godziny: w Warszawie 1 lutego Słońce wzejdzie o 7:17, zajdzie o 16:23, a 28 lutego wzejdzie o 6:24, zajdzie o 17:14. W lutym Słońce wstępuje w znak Ryb.


Księżyc

Kolejność faz Księżyca w lutym:

pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 3 luty o godz. 0:13,
pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 9 luty o godz. 15:49,
ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 16 luty o godz. 22:37,
nów (tarcza niewidoczna) - 25 luty o godz. 2:25.

Nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej Ziemi (perygeum) 7 lutego o godzinie 21:09, zaś najdalej nas (apogeum)  17 lutego o godzinie 18:01.

Wieczorem 6 lutego, w okolicach godziny 20, dojdzie do zakrycia dość jasnej gwiazdy przez ciemny brzeg tarczy Księżyca będącego przed pełnią. Zakrywaną gwiazdą będzie Epsilon Gem (Bliźnięta) o jasności 3.1 wielkości gwiazdowej. Do zjawiska dojdzie wysoko, bo 60 stopni nad horyzontem, co sprawi, że warunki do obserwacji będą bardzo dobre.

9 lutego wystąpi częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca widoczne w centralnej i wschodniej części Azji, Australii, na Alasce, wschodniej części Oceanu Indyjskiego i zachodniej części Oceanu Spokojnego; w zachodniej części Azji i Oceanu Indyjskiego, wschodniej Afryce oraz w Europie środkowej i wschodniej przy wschodzie Księżyca, oraz w środkowej i zachodniej części Ameryki Północnej i we wschodniej części Pacyfiku przy zachodzie Księżyca.
Przebieg zaćmienia: początek zaćmienia półcieniowego: 13:37, maksimum zaćmienia: 15:38, koniec zaćmienia półcieniowego: 17:40. W Polsce do zaćmienia dojdzie przy wschodzie naszego naturalnego satelity i może być trudne do zauważenia.
Zaćmienia półcieniowe nie są jednak efektowne, bo objawiają się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy Księżyca.

27 lutego wieczorem dojdzie zaś do ładnej koniunkcji Księżyca i Wenus, które zbliżą się do siebie na odległość ponad 2 stopni. Około godziny 18 oba ciała będą świecić jasno ponad 20 stopni nad zachodnim horyzontem.

Niebo w lutym 2009 - Astronomia

Na podst. Stellarium

Planety i planety karłowate

Merkury widoczny będzie w pierwszej połowie miesiąca, nad ranem, nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. 4 lutego, godzinę przed wschodem Słońca wzniesie się na maksymalną wysokość niewiele przekraczającą 4°, co sprawi, że jego dostrzeżenie w blasku zorzy porannej będzie trudne, pomimo jasności równej 0,3m.

Wenus jako najjaśniejsza z widocznych na ziemskim niebie planet wznosi się około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem błyszcząc srebrnym kolorem. Jaśnieje zanim zaświecą się pierwsze gwiazdy, więc nie sposób jej przegapić. Warunki do jej obserwacji są bardzo dobre. Przez teleskop będzie można zobaczyć coraz większą tarczę planety, osiągającą pod koniec miesiąca prawie 50'' przy fazie zaledwie 0,2.

Mars i Jowisz pozostają na niebie nadal w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Saturn prawie całą noc świeci w gwiazdozbiorze Lwa. Planeta jest blisko marcowej opozycji, więc warunki do jej obserwacji są wręcz idealne.

Uran i Neptun znajdują się na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Pluton wschodzi nad ranem i z powodu małego blasku, jego dostrzeżenie w zorzy porannej jest w zasadzie niemożliwe.

Komety

W lutym maksimum swojego blasku osiągnie kometa C/2007 N3 (Lulin). W drugiej połowie miesiąca będzie świecić na tle gwiazdozbioru Lwa, zaledwie 2° na południe od Saturna, a jej blask może być na tyle duży, że w dobrych warunkach dojrzymy ją "gołym okiem".
Należy pamiętać, że położenie komety, a zwłaszcza jej jasność, mogą się nieco różnić od przewidywanych.

Meteory

W dniach od 15 lutego do 10 marca promieniują, należące do kompleksu Virginid, Delta Leonidy (DLE). Maksimum aktywności tego mało aktywnego roju przypada 25 lutego. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa. Warunki obserwacji w tym roku są bardzo dobre, gdyż nie będzie w nich przeszkadzał znajdujący się w nowiu Księżyc.

Inne ważne wydarzenia:

1 luty godz.03 - Merkury nieruchomy w rektascensji.

5 luty godz. 20:34 - Gwiazda zmienna ? Cep (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m).

6 luty godz. 20 - Zakrycie gwiazdy ? Gem (3,1m) przez ciemny brzeg Księżyca przed pełnią, na wysokości 61° nad horyzontem, widoczne w całej Polsce.

9 luty - częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca.

11 luty godz.16 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl. 6°.

11 luty godz.18 - Neptun w koniunkcji ze Słońcem.

13 luty godz. 22 - Merkury w maksymalnej elongacji zachodniej od Słońca w odległości 26°06'.

17 luty godz.17 - Złączenie Marsa z Jowiszem w odl. 0,5°.

18 luty godz. 13:47 - Słońce wstępuje w znak Ryb, jego długość ekliptyczna wynosi wówczas 330°.

23 luty godz.07 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl. 0,7°.

24 luty godz.01 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 0,03°.

24 luty godz.03 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 1°.

24 luty godz.07 - Złączenie Merkurego z Jowiszem w odl. 0,6°.

26 luty godz.06 - Złączenie Urana z Księżycem w odl. 3°.

29 luty godz.01 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl. 2°.

Odsłony: 5789