Niebo w czerwcu 2009

Niebo w czerwcu 2009 - AstronomiaCzerwiec jest miesiącem niezbyt lubianym przez astronomów, gdyż noce są zbyt jasne do obserwacji. Dni są najdłuższe, zaś w nocy Słońce chowa się płytko pod horyzont pozostawiając świetlisty pas doskonale widoczny w kierunku Północy.

Nieboskłon natomiast nie staje się całkowicie czarny, co pogarsza jakość obserwacji zwłaszcza słabych, odległych obiektów. Jednak mimo tych "jasnych" nocy na niebie będzie można oglądać 4 bardzo jasno świecące planety: Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

Słońce

21 czerwca o godz. 7:45 Słońce wstąpi w zodiakalny znak Raka, rozpoczynając w ten sposób astronomiczne lato. W związku z tym w czerwcu przypada najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku na naszej półkuli. Słońce najwcześniej wzejdzie 17 czerwca - o godz. 04:14, a najpóźniej zajdzie 24 czerwca - dopiero o godz.21:02.
W Warszawie 1 czerwca Słońce wzejdzie o godz. 4:21, zajdzie o 20:48, a 30 czerwca wzejdzie o godz. 4:18, zajdzie o 21:01.

Księżyc

Bezksiężycowe noce będziemy mieli w drugiej połowie czerwca, bowiem kolejność faz Księżyca jest w tym miesiącu następująca:

pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 7 czerwca o godz. 20:12
ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 16 czerwca o godz. 0:15
nów (tarcza niewidoczna) - 22 czerwca o godz. 21:25
i ponownie pierwsza kwadra - 29 czerwca o godz. 13:28

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 23 czerwca o godz. 12:40, a najdalej 10 czerwca o godz. 18:05.


Planety, planety karłowate i planetoidy


Merkury pojawi się w drugiej połowie czerwca nad ranem, nad północno-wschodnim horyzontem. Niestety jego obserwacje w blasku zorzy porannej będą praktycznie niemożliwe, gdyż jego maksymalna wysokość, mierzona na początku świtu cywilnego, wyniesie jedynie 1,1°.

Wenus w porównaniu z poprzednim miesiącem będzie lepiej widoczna. O ile na początku miesiąca jej wysokość nad horyzontem wyniesie jedynie 6°, o tyle w ostatnim dniu czerwca będzie to już 12° nad wschodnim horyzontem, co znacznie ułatwi dostrzeżenie planety, świecącej wtedy z jasnością -4,1m. Przez teleskop zobaczymy tarczę planety o średnicy prawie 20'', w fazie zbliżonej do kwadry. Ze względu na dużą jasność planety, jej odnalezienie nie powinno sprawić żadnego problemu. 5 czerwca Wenus osiągnie swoją maksymalną elongację, co oznacza, że oddali się od Słońca na maksymalną odległość 45 stopni i 50 minut.  

Mars świeci z jasnością +1.1 magnitudo, a więc jest ponad 100 razy słabszy od Wenus. Pod koniec miesiąca osiągnie on wysokość 15° nad wschodnim horyzontem. Niestety nadal będzie on obiektem trudnym do zaobserwowania.
Nad ranem, 21 czerwca, Mars i Wenus będą świecić tylko 2 stopnie od siebie.

Jowisza obserwujemy nad ranem na prawie stałej wysokości około 20° nad południowym horyzontem, w gwiazdozbiorze Koziorożca.

Saturn wciąż świeci w konstelacji Lwa. Możemy go podziwiać wieczorami, godzinę po zachodzie Słońca. Świeci on na wysokości około 20 stopni nad zachodnim horyzontem i warunki do jego obserwacji w porównaniu z majem praktycznie się nie zmieniają.

Uran i Neptun będą teoretycznie możliwe do obserwacji pod koniec miesiąca nad ranem, jednak w ich dostrzeżeniu przeszkadzać będzie niskie położenie nad horyzontem i jasne niebo okresu "białych nocy".

"Białe noce" są także przyczyną, dla której w czerwcu praktycznie kończy się okres obserwacji Plutona.

Meteory

W dniach od 22 czerwca do 2 lipca promieniują meteory z roju czerwcowych Bootydów (JBO). Tegoroczne maksimum przewidywane jest w dniu 27 czerwca ok. godz. 10:30. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Wolarza. W obserwacjach tych niezwykle wolnych meteorów nie będzie przeszkadzał Księżyc przed pierwszą kwadrą.

Inne ciekawe wydarzenia:

5 czerwca godz. 22 - Wenus w maksymalnej elongacji zachodniej od Słońca w odległości 45°50'.

13 czerwca godz. 17 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 2°.

13 czerwca godz. 18 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 3°.

17 czerwca godz. 02 - Złączenie Urana z Księżycem w odl. 4°.

19 czerwca godz. 18 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl. 5°.

19 czerwca godz. 18 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl. 7°.

21 czerwca godz. 07:45 - Słońce wstępuje w znak Raka, jego długość ekliptyczna wynosi wtedy 90°. Początek astronomicznego lata.

21 czerwca godz. 08 - Złączenie Merkurego z Księżycem w odl. 6°.

21 czerwca godz. 08 - Złączenie Wenus z Marsem w odl. 2°.

27 czerwca - Księżyc Saturna Tytan w maksymalnej elongacji wschodniej.

27 czerwca godz. 22 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl. 7°.

Odsłony: 3802