Niebo w kwietniu 2011r.

Niebo w kwietniu 2011r. - AstronomiaKwiecień 2011 to znakomity czas do obserwacji Saturna, który w tym miesiącu znajduje się w okolicach opozycji. Drugą niewątpliwą atrakcją jest ciekawy rój Lirydów. W kwietniu wieczorem widoczne jest również całe mnóstwo jasnych gwiazd, od których warto rozpocząć niebieski spacer.

Pamiętajmy, że gwiazdy do nas mrugają, a planety nie - tak najłatwiej odróżnić je od siebie, bowiem gołym okiem praktycznie wyglądają tak samo.

Po równonocy wiosennej dni są coraz dłuższe. 1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 6:12, a zajdzie o 19:09. Ostatniego dnia miesiąca natomiast, wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5:08, a zachód o 19:59.

Kolejność faz Księżyca jest w tym miesiącu następująca:
nów - 3 kwietnia o godz. 16:32,
pierwsza kwadra - 11 kwietnia o godz. 14:20,
pełnia - 18 kwietnia o godz. 4:44,
ostatnia kwadra - 25 kwietnia o godz. 4:47.

W perygeum (najbliżej naszej planety) Księżyc znajdzie się 17 kwietnia o 8:01, w apogeum (najdalej) 2 kwietnia o 11:01 i ponownie w 29 kwietnia o 20:03.

Planety i planety karłowate

Merkury będzie widoczny na początku miesiąca w godzinach wieczornych nisko, około 7 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Ryb. Z upływem dni planeta będzie coraz niżej, aż zniknie za linią widnokręgu. Wcześniej jednak, 4 kwietnia, 45 minut po zachodzie Słońca, nieco powyżej Merkurego pojawi się Księżyc. Tego spotkania nie można przegapić.

Wenus znajduje się bardzo blisko Słońca co sprawia, że jej obserwacje w kwietniu są niemożliwe.

Mars nie będzie widoczny przez następne kilka miesięcy z powodu obecności w pobliżu Słońca. Przejdzie na niebo poranne dopiero w czerwcu.

Jowisz zakończył niestety panowanie na niebie. Najbliższa jego obserwacja możliwa będzie dopiero w czerwcu na niebie wschodnim.

Saturn widoczny jest przez całą noc między niebem południowo-wschodnim a zachodnim w gwiazdozbiorze Panny. Saturna najlepiej obserwować późnym wieczorem wysoko na niebie południowym oraz przed wschodem Słońca na niebie zachodnim. Świeci on z jasnością porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie a jego tarcza sięga aż 19 sekund łuku. 4 kwietnia Saturn znajdzie się w opozycji, wtedy jego blask będzie największy. W nocy z 16 na 17 kwietnia poniżej Saturna przemknie Księżyc tuż przed pełnią.

Uran znajdować się będzie w kwietniu tuż obok Jowisza w gwiazdozbiorze Ryb więc będzie niewidoczny.

Neptun nie jest widoczny, ponieważ znajduje się zbyt blisko Słońca.

Planeta karłowata Pluton świeci wysoko między południowo-wschodnim a południowym niebem w gwiazdozbiorze Strzelca. Warunki do jego obserwacji nie są jednak łatwe, bo wznosi się on około 15 stopni nad horyzontem. Dysponując sporym teleskopem amatorskim, nad ranem, możemy pokusić się o jego obserwacje. 23 kwietnia poniżej Plutona znajdzie się Księżyc.

Meteory

W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów. Radiant roju, czyli miejsce z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy gwiazdozbiorów Lutni oraz Herkulesa. Moment tegorocznego maksimum przypada w nocy z 22 na 23 kwietnia. Możemy go oczekiwać w dość szerokim zakresie od godziny 17:30 do 4:30 naszego czasu. W ciągu godziny możemy zobaczyć około 15 zjawisk. Niestety w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, którego pełnia wypada 18 kwietnia.

Odsłony: 2870