Niebo w sierpniu 2011

Niebo w sierpniu 2011Sierpień jest jednym z najciekawszych astronomicznie miesięcy w roku. Niewątpliwie zawdzięcza to meteorom z roju Perseidów, które właśnie wtedy osiągają swoje maksimum. W sierpniu deklinacja Słońca nadal maleje, w związku z czym dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, dlatego dłużej niż w czerwcu i lipcu będziemy mogli podziwiać nocne niebo.

W Warszawie 1 sierpnia Słońce wzejdzie o 4:56, zajdzie o 20:28, a 31 sierpnia wzejdzie o 5:45m, zajdzie o 19:27m. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.

 

Księżyc

Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 6 sierpnia o godzinie 13:08.
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 13 sierpnia o godzinie 20:57.
Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 21 sierpnia o godzinie 23:54.
Nów (tarcza niewidoczna) - 29 sierpnia o godzinie 5:04.

Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 2 sierpnia o godzinie 23:00, najdalej nas 18 lipca o 18:24 i ponownie najbliżej 30 sierpnia o 19:36.

Planety i planety karłowate

Merkury pojawi się pod koniec miesiąca 45 minut przed wschodem Słońca, nisko nad północno-wschodnim horyzontem na pograniczu gwiazdozbiorów Lwa i Raka. Ze względu maksymalną elongację zachodnią Merkurego na początku września, najlepszym czasem na obserwację będą ostatnie dni sierpnia. Planeta w ostatnim dniu sierpnia na początku świtu cywilnego wzniesie się na wysokość 8°, świecąc z jasnością 0m. Przez teleskop zobaczymy wtedy tarczę planety w postaci wąskiego sierpa o średnicy 8''. 28 sierpnia nad ranem poniżej planety znajdzie się Księżyc.

Wenus nadal znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczna.

Mars będzie widoczny nad ranem przed wschodem Słońca w gwiazdozbiorze Bliźniąt świecąc na wysokości 30° nad wschodnim horyzontem z jasnością +1,4m. Mała średnica tarczy planety, wynosząca zaledwie 4'', w praktyce uniemożliwi dostrzeżenie jakichkolwiek szczegółów powierzchniowych. 5 i 26 sierpnia w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.

Jowisz widoczny jest przez całą noc. Po zachodzie Słońca można go ujrzeć nisko na niebie wschodnim, zaś przed świtem wysoko na niebie południowym w gwiazdozbiorze Barana. Świeci on z jasnością -2,2m. W nocy z 19 na 20 i z 20 na 21 sierpnia nastąpi spotkanie Jowisza i Księżyca podczas ostatniej kwadry.

Saturn świeci wieczorem nisko na niebie zachodnim w gwiazdozbiorze Panny jednak warunki jego wieczornej obserwacji w ciągu miesiąca będa się pogarszać. Pod koniec zmierzchu cywilnego wysokość planety nad południowo-zachodnim horyzontem zmniejszy się od 12° do zaledwie 5° i przy jasności planety wynoszącej zaledwie +1m jej dostrzeżenie w blasku zorzy wieczornej jest praktycznie niemożliwe.
3 i 4 sierpnia wieczorem można próbować dostrzec Księżyc przed pierwszą kwadrą poniżej Saturna.

Uran widoczny będzie w sierpniu nad ranem wysoko na niebie południowym w gwiazdozbiorze Ryb (5,7m). 17 i 18 sierpnia powyżej Urana znajdzie się Księżyc.

Neptun widoczny będzie przez cały miesiąc średnio wysoko na południowo-zachodnim niebie w gwiazdozbiorze Wodnika). W nocy z 14 i 15 sierpnia w pobliżu Neptuna pojawi się Księżyc tuż po pełni.
Do dostrzeżenia tarcz Urana i Neptuna (o średnicach odpowiednio 3,7'' i 2,3'') niezbędny jest teleskop o średnicy przynajmniej 10 cm i powiększeniu 100×.

Pluton będzie świecić po zachodzie Słońca średnio wysoko na niebie południowym w gwiazdozbiorze Strzelca. Wieczorem 9 i 10 sierpnia poniżej Plutona znajdzie się Księżyc. Warunki jego wieczornej widzialności planety karłowatej (134340) Pluton w porównaniu z lipcem praktycznie nie ulegają zmianie.

Przez całą noc wysoko na niebie w gwiazdozbiorach Pegaza, Delfina i Strzały będzie można przy pomocy lornetek obserwować kometę C/2009 P1 (Garradd), która w drugiej połowie sierpnia górować będzie na wysokości prawie 60°. Należy pamiętać, że położenie komety, a zwłaszcza jej jasność, mogą się nieco różnić od przewidywanych. Zaleca się podejmować próby jej dostrzeżenia z dala od miasta, najlepiej w okresie nowiu Księżyca, czyli na początku i pod koniec sierpnia.

Meteory

Od 17 lipca do 24 sierpnia promieniują słynne Perseidy (PER), rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, o najbardziej regularnej corocznej aktywności. W tym roku główne maksimum będzie miało miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia w godzinach od 1:00 do 13:30 z możliwym maksimum około 6:00. W tym okresie radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza, znajdującego się wysoko między północno-wschodnim i wschodnim niebem. Tegorocznym obserwacjom Perseidów będzie przeszkadzał Księżyc w pełni.

W okresie od 3 do 25 sierpnia możemy także obserwować bardzo wolne meteory z roju kappa-Cygnidów (KCG). Maksimum aktywności roju przypada 18 sierpnia. Rój jest mało aktywny, mało znany i wymaga obserwacji, jednak w tegorocznych obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc zbliżający się do ostatniej kwadry.

Odsłony: 2508